Certyfikacja ATEX dla modułów Quectel

Firma Quectel ogłosiła właśnie, że produkowany przez nią moduł GSM/GPRS M95 przeszedł pomyślnie wszystkie testy konieczne do uzyskania certyfikatu ATEX. Jest to certyfikat poświadczający możliwość wykorzystania układu w środowiskach zagrożonych wybuchem, czyli tzw. explosive atmosphere, a w szczególności w systemach pomiaru parametrów gazu.

Certyfikat ATEX związany jest ze spełnianiem przez produkt dwóch unijnych dyrektyw, z których jedna dotyczy bezpośrednio wymagań stawianych urządzeniom pracującym w środowiskach zagrożonych wybuchem, a druga wymagań bezpieczeństwa dla miejsc pracy, w których panują takie warunki. Jego uzyskanie pozwala oznaczać urządzenia charakterystycznym żółtym sześciokątem ze znakiem „Ex”.

Na naszej stronie opisywaliśmy już dostępny w ofercie Soyter moduł GSM/GPRS M95. Mierzący 19.9 × 23.6 × 2.65 mm moduł w obudowie LLC pracuje w czterech pasmach i wyposażony jest m.in. w zintegrowany stos protokołów TCP/IP obsługę rozszerzonego zestawu komend AT oraz funkcji eCall i ERA  GLONASS. Modem gwarantuje szybką i stabilną transmisję danych, głosu i wiadomości SMS. Na pokładzie ma też wbudowany wzmacniacz mocy klasy AB oraz szeregowy multiplekser, a dzięki funkcji QuecFOTA pozwala aktualizować swój firmware bezprzewodowo.

Moduł radiowy M95F będzie miał certyfikację ATEX dla środowisk zagrożonych wybuchem z powodu obecności gazów najprawdopodobniej jeszcze przed końcem lipca – wszystkie testy zostały już zakończone z pozytywnym wynikiem i trwają prace związane z audytami oraz dokumentacją. Jest to dobra wiadomość szczególnie dla dostawców produkujących urządzenia pomiarowe przeznaczone do badania parametrów gazów.

Przy okazji warto przypomnieć także o dostępnym w ofercie Soyter, kompatybilnym z M95 zamienniku pracującym w sieciach 3G, czyli UG95, który także przedstawialiśmy już na naszej stronie. Moduł jest jednym z najmniejszych dostępnych na rynku modemów klasy UMTS.

Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze