Sygnał GPS w każdych warunkach – anteny VIC 100 firmy Panasonic

Zaokrąglony stożek o wysokości 10 cm i średnicy prawie 9 cm mieści w środku wysokiej jakości antenę GPS. Od spodu zakończony jest 3 cm złączem. Całość spełnia rygory normy odporności na wodę i kurz IP67.
Antena zasilana jest napięciem o wartości 5V i pobiera w typowym trybie pracy prąd o wartości 20 mA, zapewniając całkowite wzmocnienie sygnału na poziomie 38 dB. Antena jest dookolna w płaszczyźnie poziomej, a w przypadku najmniej korzystnego ułożenia osi stożka pod kątem 90o do sygnału tłumienie wynosi ok. 10 dBi.
Panasonic poddał anteny VIC 100 bardzo trudnym testom. Pracowały one m.in. w temperaturze -45oC przez 72 godziny oraz w 90oC przez 96 godzin. Sprawdzano także odporność na cykle bardzo nagłych zmian temperatur (od -45oC do 90oC w 5 minut) a także ciągłą pracę przez ponad 1000 godzin. Anteny mogą pracować w warunkach silnego zasolenia powietrza oraz przy wysokiej wilgotności. Zwrócono także uwagę na możliwość zaistnienia przepięć w miejscach, w których dotyka się złącz, przetestowano odporność przy upadkach na twardą nawierzchnię z wysokości a nawet zabezpieczono antenę przed uderzeniami pioruna do 4000V.
Bez wątpienia anteny GPS VIC 100 firmy Panasonic znajdą zastosowanie wszędzie tam gdzie konieczna jest znajomość pozycji lub czasu przy długotrwałej ekspozycji na niesprzyjające warunki atmosferyczne.
Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

Imec i Diraq: pierwsze spójne działanie ośmiu krzemowych kwantów spinowych typu MOS w procesie technologicznym CMOS o średnicy 300 mm
element14 Community zaprasza inżynierów do testowania produktów
Trwają kolejne testy pierwszego satelity konstelacji Mikroglob 

![https://www.youtube.com/watch?v=XkeyLmtLfxo O konkursie organizowanym przez firmę TRUMPF Huettinger i polskie uczelnie techniczne opowiada Alicja Peresada i prof. Jacek Rąbkowski oraz kilkoro nagrodzonych dyplomantów: mgr inż. Jakub Dobosz, inż. Maja Zielińska, dr inż. Jakub Kołodziej, dr inż Weronika Hryniewska-Guzik i dr inż. Grzegorz Bartyzel. Zapraszamy do obejrzenia filmu! [materiał redakcyjny]](https://mikrokontroler.pl/wp-content/uploads/2026/07/TRUMPF-czolowka.png)

![https://www.youtube.com/watch?v=gHcP8AajoN4 Szymon Robak oprowadza po katowickim Laboratorium Badań Kompatybilności Elektromagnetycznej w Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytucie Sztucznej Inteligencji i Cyberbezpieczeństwa. Zapraszamy na film! [materiał redakcyjny]](https://mikrokontroler.pl/wp-content/uploads/2026/06/Szymon-Robak-tytulowe.png)

