Czytnik-enkoder kart RFID firmy GIGA-TMS

Firma GIGA-TMS oferuje urządzenie służące do odczytu i zapisu danych na kartach RFID, zgodne ze standardem ISO 18000-6C EPC Gen 2, pracujące w paśmie 840-960 MHz. Czytnik-enkoder, nazwany UE600, dzięki niewielkim wymiarom zmieści się wszędzie i jest dostarczany z oprogramowaniem konfiguracyjnym.

EPC czyli Electronic Product Code to nowe wcielenie popularnych kodów kreskowych, czyli UPC (Universal Product Code), a standard EPC generacji drugiej określa wymagania warstwy fizycznej i logicznej całego systemu elektronicznych identyfikatorów produktowych, w skład którego wchodzą czytniki i tagi, czyli identyfikatory. Więcej szczegółów dotyczących EPC i RFID Gen 2 można znaleźć np. tu.

UE600 wykorzystuje właśnie standard EPC Gen 2, zgodny ze normą ISO 18000-6C, co oznacza m.in. że obsługuje analizę struktury tagów oraz ich duplikację (z opcją powielania EPC lub pamięci użytkownika) oraz daje możliwość dostosowywania formatu danych wyjściowych w postaci szesnastkowej lub ASCII dla różnych aplikacji.

Urządzenie łączy się z komputerem hostującym przez interfejs USB HID, ale opcjonalnie dostępne jest także z RS-232 w wersji UART lub TTL. Ma na pokładzie czujnik optyczny, który może posłużyć do odczytu etykiet, pozwalający na automatyczny zapis tagu. Na wyposażeniu są też sygnalizacyjne diody LED oraz elektroniczny brzęczyk.

UE600 ma wymiary 120 x 86 x 42 mm i obsługuje odczyt w zasięgu do 10 cm. Może pracować w temperaturze od 0 do +50 stopni Celsjusza.
Czytnik/enkoder tego typu może znaleźć zastosowanie m.in. w logistyce, automatyce czy bibliotekarstwie. Może też służyć do testowania tagów i kart magnetycznych.

Więcej informacji można szukać na poświęconej urządzeniu stronie producenta.

Dystrybutorem produktów GIGA-TMS w Polsce jest firma Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze