Sensor 2GO – nowe miniaturowe płytki ewaluacyjne od Infineona

Płytki drukowane wielkości małego palca wyposażone są w czujnik prądu (TLI4970-D050T4) lub trójwymiarowy czujnik pola magnetycznego (TLV493D-A1B6), mikrokontroler XMC1100 z rdzeniem ARM Cortex-M0 oraz wbudowany debugger J-Link i zasilane są przez złącze microUSB. Nie bez znaczenia, zarówno dla kosztów jak i szybkości powstawania docelowego produktu, jest fakt, że Infineon udostępnia darmowe oprogramowanie demonstracyjne do obsługi urządzeń oraz również darmową platformę programistyczną Infineon DAVE, która pozwoli na napisanie własnej aplikacji wykorzystującej układy.

Jednym z priorytetów przyświecających niemieckiemu producentowi podczas projektowania nowych czujników był mały rozmiar i cena układów. Cel udało się osiągnąć z nawiązką: czujnik magnetyczny mieści się w maleńkiej obudowie TSOP-6 a cena pojedynczego czujnika trójwymiarowego ma być niższa od sumy cen trzech standardowych czujników Halla pozwalających na wykonywanie podobnych pomiarów. Nie ucierpiała przy tym jakość produktu – pole magnetyczne można mierzyć z dokładnością +/- 150 mT a rozdzielczość wyniku to 12 bitów. Możliwe jest dowolne dopasowanie częstości wykonywania pomiarów, a każde wejście w stan uśpienia powoduje, że układ pobiera zaledwie 7 nA prądu.

Nie gorzej wypada czujnik prądu dostępny na najnowszych płytkach ewaluacyjnych Sensor 2GO. Mierzone prądy mogą wynosić do +/- 50 A i w całym tym zakresie producent gwarantuje błąd pomiaru poniżej 1% mierzonej wartości.  Infineon liczy na popyt wśród producentów elektrowni wiatrowych a przede wszystkim dostrzega potencjał rosnącego rynku tzw. Smart Grid, czyli inteligentnych sieci energetycznych.

Warto już teraz zainteresować się najnowszymi produktami Infineona i wykorzystać płytki ewaluacyjne, gdyż planowane są dalsze usprawnienia, takie jak ulepszona wersja czujnika magnetycznego, przeznaczona do zastosowań w branży motoryzacyjnej.

O autorze