Nowe układy DRAM od Alliance Memory – 2 Gb w wyjątkowo małej obudowie

Amerykański producent rozszerza swoją ofertę o nową pamięć DDR High Density, uzupełniając dostępne wielkości 512Mb i 1Gb o jeszcze wyższą – 2Gb.

Gęstość upakowania danych w kościach pamięci RAM oznacza sposób w jaki są one wewnętrznie zorganizowane. W przypadku najnowszego układu Alliance Memory, AS4C128M16D2, mamy do czynienia z 8 bankami 16 Mb x 16, a więc 16 milionami komórek po 16 bitów każda. Zastosowany typ obudowy to FBGA, który jest często stosowany w projektach wymagających oszczędności powierzchni układu. Każdy układ pamięci ma rozmiary 8 mm na 12,5 mm i wysokość zaledwie 1,2 mm.

Co ciekawe, układ  AS4C128M16D2 zapewnia pełną kompatybilność pinów z wieloma innymi, starszymi układami często stosowanymi w produktach elektronicznych, pozwalając na unowocześnienie istniejących projektów, bez rewolucyjnych zmian w rozkładzie elementów.

Nowy układ Alliance Memory charakteryzuje się częstotliwością taktowania pamięci 400 MHz i przepustowością 800 Mbps. Możliwy jest odczyt i zapis seriami o szerokości 4 lub 8 bitów. Wymagane napięcie zasilania wynosi 1,8 V. Szczegółowy opis działania pamięci oraz więcej technicznych parametrów można znaleźć w nocie katalogowej producenta.

Dystrybutorem produktów Alliance Memory w Polsce jest firma Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze