Nowy 24-kanałowy moduł cyfrowych wejść/wyjść ACCES

 

Amerykańska firma ACCES, chcąca zawojować rynek modułów wejść/wyjść, właśnie przedstawiła nowy produkt: moduł USB-DIO-24, który wystarczy połączyć z dowolnym komputerem przez port USB aby uzyskać 24 kanały cyfrowych wejść lub wyjść.

Przeznaczeniem układu jest zastosowanie w typowych warunkach przemysłowych, ale dzięki niewielkim rozmiarom (90 mm x 96 mm) zmieści się on także na zwykłym biurku, podłączony do komputera niczym dysk zewnętrzny. Co istotne, do obsługi urządzenia zainstalować należy specjalny sterownik USB, pozwalający na pełne wykorzystanie przepustowości interfejsu USB 2.0. Większość urządzeń USB typu Plug&Play wykorzystuje natomiast standardowy, wolniejszy sterownik HID (Human Interface Device). Firma ACCES gwarantuje zgodność sterownika ze wszystkimi powszechnymi systemami operacyjnymi: Windows, Linux i OSX, a także dołącza kod źródłowy wraz z próbkami oprogramowania wykorzystującego moduł w językach C# (.NET), Delphi i C++. Dostępny jest też sterownik do oprogramowania LabView.

Kanały można pogrupować w dwa 8-bitowe i dwa 4-bitowe porty. Każdy z nich może być skonfigurowany jako wejście lub wyjście. Wszystkie linie mogą działać w trybie TTL (do 5V) i wówczas obsługują sygnały o natężeniu prądu do 24 mA albo w trybie CMOS (do 3,3V), pozwalając na wykorzystanie prądów do 32 mA.

Moduł USB-DIO-24 może opcjonalnie być wyposażony w dwa układy zliczające 82C54, których wszystkie piny dostępne są dla urządzeń zewnętrznych. Zasilanie doprowadza się z zewnątrz lub poprzez port USB. W module znajduje się też wbudowany programowalny watchdog na wypadek awarii komunikacji. Na każdym pinie można też generować przebieg prostokątny o zadanym wypełnieniu (PWM – Pulse Width Modulation). Można skonfigurować domyślny tryb pracy każdego pinu, który zostanie uruchomiony automatycznie po podłączeniu zasilania.

Co ciekawe producent oferuje wersję OEM, bez odpornej obudowy i złączy, do zastosowań wewnątrz maszyn po przyłączeniu do standardowej szyny PCI-104.

Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

 

O autorze