Arch Linux jako system operacyjny chiliboard

chiliboard_archlinux_2

Produkowana przez polską firmę Grinn płytka chiliboard to wszechstronna platforma typu SOM (System-On-Module), na której z łatwością można zainstalować jedną z najbardziej popularnych dystrybucji GNU/Linuxa.

Chilliboard może służyć zarówno jako gotowa platforma, jak i narzędzie do programowego kształtowania produktu bazującego w późniejszym etapie na chiliSOM. Jest wyposażony w procesor z rdzeniem ARM i liczne wyprowadzenia złącz. Producent proponuje coraz więcej „kanapek” (od ang. sandwiches), tj. gotowych układów, które można podłączyć na górze płytki, wzbogacając jej funkcje i zastosowania. Obecnie takich „kanapek” jest w przygotowaniu już 17.

Na chiliboard można zainstalować dowolną dystrybucję GNU/Linuxa wspierającą architekturę ARM. Na stronie producenta płytki pojawiła się jednak właśnie 7-krokowa instrukcja pozwalająca szybko zainstalować jedną z najbardziej znanych i najstarszych dystrybucji – Arch Linux. Po ściągnięciu bootloadera i obrazu systemu plików należy rozpakować je na kartę SD i uruchomić płytkę. System powinien zadziałać od razu i zapytać o domyślny login i hasło użytkownika.

Arch Linux to wersja, która za cel stawia sobie łatwość konfiguracji i użytkowania systemu oraz instalacji oprogramowania. System zarządzania pakietami pacman oferuje szeroki zasób aplikacji, które można ściągnąć i zainstalować pojedynczą komendą. Ponadto istnieje duża baza „nieoficjalnych” pakietów AUR, w której znajdują się przygotowane przez użytkowników pakiety pozwalające szybko zainstalować mniej popularne oprogramowanie.

Po zainstalowaniu systemu operacyjnego chiliboard staje się użyteczną i wszechstronną maszyną, na bazie której można tworzyć zaawansowane rozwiązania a następnie łatwo wdrożyć je do produkcji.

Ta synergia Arch Linux i polskiego SOM zainteresowała społeczność rozwijającą wspomnianą dystrybucję i chiliboard pojawił się na oficjalnej liście obsługiwanych urządzeń opublikowanej na stronie internetowej Arch Linux.

Dystrybutorem produktów Grinn jest firma Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze