Pierwsze „kanapki” do płytki chiliboard

 

Chiliboard to miniaturowy komputer, stworzony w duchu Raspberry Pi – oparty o Linuksa i z dostępnym publicznie (na dedykowanej wiki) kompletem schematów. Projekt różni się jednak koncepcyjnie od popularnej malinki, gdyż z uwagi na wykonanie przemysłowe, a także długi i deklarowany przez producenta czas życia produktu, może znaleźć zastosowanie w profesjonalnych rozwiązaniach. Chiliboard w zamierzeniu przeznaczony jest do rozbudowy za pomocą specjalnych płytek rozszerzających, określanych zgodnie z kulinarnym nazewnictwem mianem „kanapek”, których ma być łącznie 17. Koncepcję i wyposażenie chiliboard opisywano już szerzej na stronie dystrybutora, więc w tym miejscu przypomnijmy tylko, że płytka została zaprojektowana przez polską firmę Grinn w partnerstwie ze światowymi gigantami: Texas Instruments, ARM oraz Würth Elektronik. Okazją do wspomnienia o chiliboard jest premiera dwóch kluczowych „kanapek”, jednej służącej do wyświetlania, drugiej realizującej łączność bezprzewodową.

Sandwich LCD wyposażony jest w pięciocalowy, rezystancyjny panel dotykowy z 24-bitowym wyświetlaczem o rozdzielczości 800 x 480. Panel wyposażony jest w podświetlenie o kontrolowanej jasności, a na płytce oprócz samego wyświetlacza znaleźć można też kodek audio z wyjściem słuchawkowym i wejściem mikrofonowym oraz pięć przycisków ogólnego zastosowania. 

Drugą z „kanapek” jest moduł komunikacyjny M2M, mający na pokładzie pięciopasmowy modem UMTS/HSPA UG96 firmy Quectel,. Moduł przeznaczony jest do pracy na całym Świecie (wsparcie dla wszystkich popularnych globalnych pasm częstotliwości), oprócz 3G wspiera także starszy standard 2G oraz umożliwia lokalizację za pomocą stacji bazowych

Więcej informacji o chiliboard można znaleźć na stronie internetowej projektu.

Dystrybutorem produktów Grinn jest firma Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze