Wirtualna rzeczywistość w projektowaniu i symulacji zjawisk elektromagnetycznych

CST- Computer Simulation Technology AG – we współpracy instytutem Fraunhofera, znanym z badań nad grafiką komputerową, zademonstrował podczas European Microwave Week 2015, jak rozwój technologii realistycznej rzeczywistości wirtualnej może wspomóc projektowanie systemów elektromagnetycznych. Pokaz cieszył się ogromnym zainteresowaniem specjalistów wizytujących imprezę.

CST zademonstrował tam, w jaki sposób technologie nowej generacji – takie jak rzeczywistość wirtualna – stają się częścią procesu projektowania systemów elektromagnetycznych i jak technologie te mogą wspomóc symulację. Przedstawione rozwiązanie jest zintegrowane z flagowym produktem firmy – symulatorem CST STUDIO SUITE 2015.

CST STUDIO SUITE jest narzędziem do modelowania zjawisk elektromagnetycznych i optymalizacji projektów, używanym przez inżynierów i badaczy z wielu dziedzin, w różnych zastosowaniach. Oprogramowanie pozwala na użycie zaawansowanych solverów pola elektromagnetycznego i systemów mieszanych wraz z narzędziami importu/eksportu do różnych formatów CAD i EDA. Narzędzie wizualizacji potrafi pokazać propagację pola i natężenie promieniowania w pełnym widoku trójwymiarowym.

Rzeczywistość wirtualna jest wciąż uważana za platformę dla gier i rozrywki, jednak jej zalety są również istotne dla inżynierów, którzy potrzebują wizualizacji złożonego zachowania urządzenia. Oprogramowanie opracowane przez CST we współpracy z instytutem Fraunhofera pokazało, jak realistyczna rzeczywistość wirtualna może pomóc zbadać ścieżki na płytce PCB. Obserwacja sprzężonych ścieżek pozwala łatwiej zidentyfikować przyczyny interferencji elektromagnetycznych, takich jak przesłuchy. Uczestnicy odwiedzający stoisko CST mieli niepowtarzalną okazję wypróbować gogle Oculus Rift i przenieść się do wnętrza symulacji CST STUDIO SUITE, aby zobaczyć płytkę PCB z bliska i szybko, intuicyjnie odnaleźć sprzężenie. Pokaz cieszył się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających.

Rzeczywistość wirtualna stanowi dla użytkowników nowy sposób wizualizacji danych symulacji i zbadania pracy swych urządzeń. Możliwość znalezienie się wewnątrz systemu i bezpośredniej obserwacji pól oraz prądów jest nie tylko fascynująca, ale również stanowi nowy sposób zbadania zjawisk fizycznych w systemie. Otwiera też przed projektantami nowe, nieznane przedtem, możliwości, nie tylko na etapie projektowania ale także modelowania i oceny wyników obliczeń. Obecnie rozwiązanie to nadal jest na etapie jeszcze na etapie opracowywania, ale kierunek działań i cel jest jasno określony.

Kontakt do przedstawiciela CST w Polsce: jarek.kwiatkowski@cst.com, tel. kom. +48 608353351.

O autorze