Diody LED bez ani jednego elementu obudowy

 

Seoul Semiconductor oferuje diody LED składające się wyłącznie z układu elektronicznego i warstwy luminescencyjnej. Teraz polepszono ich parametry dzięki wprowadzeniu technologii WICOP2.

Tradycyjne diody LED (ang. light-emitting diode) oprócz układu elektronicznego (złącza p-n) i wartwy luminescencyjnej wymagają także doprowadzeń zasilania oraz relatywnie dużej obudowy. Ponieważ dodatkowe elementy są nierzadko wielokrotnie większe od samego układu, wprowadzono technologię CSP (od ang. Chip Scale Package), która zakłada, że całkowity rozmiar diody wraz z obudową nie może przekraczać rozmiarów samego chipu o więcej niż 20%. Osiągnięto to poprzez zastosowanie specjalnych procesów montażu powierzchniowego takich jak ultrakompresja (ang. wire bonding). Wciąż jednak niezbędna była warstwa pasty przewodzącej i ceramiczna podstawka.

Dzięki opatentowanej technologii WICOP (http://www.seoulsemicon.com/WICOP/WICOP_en.asp) (ang. Wafer Level Integrated Chip On PCB) firmy Seoul Semiconductor możliwa jest produkcja i montaż diod LED bez żadnych warstw pośrednich pomiędzy układem scalonym a płytką drukowaną. Główną zaletą takiego rozwiązania jest uzyskanie większej gęstości upakowania elementów. Zmniejszono także koszty produkcji dzięki rezygnacji z opakowania i kosztownych procesów ultrakompresji. Daje to koreańskiemu producentowi dużą przewagę nad konkurencją, która wydała spore środki na rozwój i udoskonalanie technologii CSP. Co więcej, zaprezentowana właśnie technologia WICOP2 dedykowana jest do produkcji diod LED do zastosowań w produkcji sztucznego oświetlenia. Pozwoli ona na uzyskanie lepszej światłości i jeszcze gęstszego upakowania układów na płytce PCB.

Szef Głównego Centrum Rozwoju firmy Seoul Semiconductor, pan Kimbu Nam wyraźnie zaznacza, że „w przyszłości nadejdzie wielka zmiana w przemyśle LED” oraz że „Seoul Semiconductor pozyskał setki patentów związanych z technologią WICOP i będzie się bacznie przyglądał producentom stosującym podobne rozwiązania”.

Dzięki technologii WICOP koreański producent już od dwóch lat jest głównym dostawcą podświetleń do wyświetlaczy LCD i lamp błyskowych a także nowoczesnych lamp samochodowych wykorzystujących diody LED.

Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze