RZ/G – nowe układy Renesas do przetwarzania obrazu

Firma Renesas Electronics wprowadziła do sprzedaży serię mikroprocesorów (MPU) RZ/G. Układy pozwalają na szybkie projektowanie wydajnych aplikacji opartych na systemach Linux oraz Android. Seria RZ/G została stworzona z myślą o zastosowaniach przemysłowych, sprzętach AGD i sprzęcie biurowym wykorzystującym interfejs użytkownika (HMI). Jest to rozszerzenie popularnej serii RZ/A, która obsługuje grafikę 2D do rozdzielczości WXGA. Nowe układy zapewniają najwyższą wydajność w takich zastosowaniach, jak przetwarzanie obrazu, wykrywanie obrazu wideo, grafika 3D i multimedia w rozdzielczości do 1080p.

Nowa seria mikroprocesorów RZ/G wykorzystuje autorski kodek wideo Full HD opracowany przez Renesas, umożliwiający przetwarzanie w rozdzielczości 1080p z szybkością odświeżania 60 fps. Układy zawierają również rdzeń graficzny 3D autorstwa Imagination Technologies Limited – model PowerVR SGX540 dla układów RZ/G1E lub PowerVR SGX544MP2 w przypadku DZ/G1M. Te bloki IP (intellectual property) pozwalają stworzyć bardzo efektywne interfejsy użytkownika (UI) w różnych urządzeniach – od przenośnych przyrządów medycznych do urządzeń podpisu elektronicznego – dodając takie elementy jak stałe obrazy, grafikę 3D oraz wideo. W efekcie uzyskuje się lepszą czytelność interfejsu i większą wartość nowych produktów.

Seria RZ/G składa się z dwóch wersji produktów: układów RZ/G1E z dwurdzeniowym procesorem ARM Cortex-A7 pracującym z częstotliwością do 1 GHz oraz RZ/G1M z dwurdzeniowym Cortex-A15 z zegarem do 1,5 GHz. Wybór opcji z najwyższej półki pozwala klientom na optymalizację projektu pod kątem wydajności lub zużycia mocy. Każdy z układów RZ/G zawiera interfejs zewnętrznej pamięci DDR3 o szybkości 800 MHz, co zapewnia wysoką wydajność w takich zadaniach, jak przetwarzanie obrazu lub obsługa wielu strumieni wideo. Przykładowe zastosowania to systemy monitoringu i śledzenie obrazu wideo, w tym wykrywanie twarzy. Interfejsy wysokiej szybkości, takie jak USB 3.0, PCI-Express i SATA są zintegrowane w układzie, pozwalając w łatwy sposób rozszerzyć możliwości procesora bez użycia zewnętrznych elementów. Funkcjonalne moduły IP i mapa pamięci są wspólne dla wszystkich modeli z serii RZ/G. Dzięki temu można wykorzystać te same sterowniki i oprogramowanie w różnych produktach z serii, co umożliwia  wygodne skalowanie projektu.

Seria RZ/G jest wspierana przez środowisko partnerów Renesas, którzy zapewniają usługi integracji systemów, biblioteki graficznych interfejsów użytkownika (GUI), oprogramowanie pośrednie, obsługę systemów operacyjnych i projektowanie płytek, jak również sprzedaż płytek testowych i  produkowanych seryjnie. Wymienione produkty i usługi pozwalają ograniczyć rosnące nakłady pracy i kosztów związane z projektowaniem warstwy sprzętowej i programowej złożonych systemów wysokiej jakości. Partnerzy tacy, jak jak Cogent Embedded, Timesys, Adeneo Embedded i inni są liderami w obszarze projektowania systemów open-source z doświadczeniem w integracji systemów Linux i Android, oprogramowana pośredniego i obsłudze GUI. Dzięki nim klienci są w stanie sprawnie realizować swe projekty wbudowane i skrócić czas projektowania typowo o 40%.

Seria procesorów RZ/G obsługuje system Linux 3.10 LTSI, który pozwala klientom tworzyć bezpieczne i elastyczne systemy w ramach sprawdzonej, standardowej metodologii. Wsparcie dla systemu Android KitKat pojawi się pod koniec 2015 roku, planowana jest też obsługa jądra Linuksa w wersji 4.1. Dostępne są dwa zestawy startowe dla układów RZ/G1E oraz RZ/G1M, których użycie upraszcza prototypowanie. Każdy z zestawów startowych oferuje dużą liczbę sposobów komunikacji, a także zawiera pakiet przeznaczony dla płytki wraz z dokumentacją. Dzięki nowej serii zaawansowanych procesorów RZ/G Renesas ułatwia tworzenie złożonych wyświetlaczy i urządzeń kontrolnych za pomocą zintegrowanej platformy sprzętowo-programowej światowej klasy. Pomocnicze pakiety z płytkami i dokumentacja zestawu projektowego będą dostępne z www.elinux.org i w repozytorium GitHub RZ/G do końca października tego roku.

Próbki układów z serii RZ/G są już dostępne. Masowa produkcja procesorów RZ/G rozpocznie się w lipcu 2016 roku i osiągnie liczbę 100.000 układów miesięcznie do lipca 2017. Możliwe są zmiany w dostępności bez wcześniejszej zapowiedzi.

O autorze