[KURS PLC, CZĘŚĆ 3] Sterowniki SIMATIC S7-1200 (CPU1211C) – Hello World!

Uwaga! Lista wszystkich opublikowanych odcinków kursu jest dostępna pod adresem.

Typowym pierwszym projektem programistycznym jest Hello world. My także od tego zaczniemy, przy czym w nieco skromniejszej wersji, „przykrojonej” do konfiguracji naszego zestawu startowego – zapalimy LED dołączoną do linii wyjściowej sterownika. W tym odcinku kursu programowania PLC (bazujemy na sterowniku SIMATIC S7-1200) pokażę, jak stworzyć taki projekt i następnie jak zaprogramować sterownik.

Zestaw startowy do kursu programowania SIMATIC S7-1200

Sklep KAMAMI.pl przygotował specjalną ofertę dla osób zainteresowanych poznaniem w praktyce możliwości sterowników SIMATIC S7-1200 oraz podstaw ich programowania. W ramach tej oferty dostępny jest zestaw startowy o nazwie Siemens SIMATIC S7-1200 PROMO w promocyjnej cenie (659 PLN brutto). Składa się on z następujących elementów:

  • sterownika SIMATIC S7-1200 (CPU1211C, 6ES7211-1AE40-0XB0),
  • przełącznika SIRIUS ACT NO+NC zintegrowanego z LED (3SU1031-3BB61-0AK0, 3SU1500-0AA10-0AA0, 3SU1400-1AA10-1BA0, 3SU1400-1AA10-1CA0, 3SU1401-1BB60-1AA0),
  • oprogramowania w wersji eval.

 

 

1. Schemat elektryczny

Zaczniemy od podłączenia diody LED do sterownika. Schemat przedstawiono poniżej

 

Aby była możliwość wysterowania jakiegoś urządzenia lub elementu z wyjścia cyfrowego sterownika, to należy na początku podłączyć zasilanie.

Dodatni potencjał napięcia 24 VDC należy podłączyć do złącza 3L+ (pierwsze złącze na lewej stronie na dole sterownika patrząc z góry na sterownik) w sterowniku. Do złącza 3M (drugie złącze na lewej stronie na dole sterownika patrząc z góry na sterownik) należy podłączyć ujemny potencjał napięcia (czyli GND lub po prostu masy).

Do kolejnego złącza (trzecie od lewej strony) należy podłączyć rezystor 1kΩ. Do tego rezystora podłączymy diodę LED (anodę diody czyli dłuższą nóżkę). Katodę diody LED (krótsza nóżka) podłączamy do GND.

 

2. Nowy projekt w TIA Portal

W poprzednim odcinku poznałeś opis środowiska TIA Portal, z którym będziemy pracować do końca tego kursu. Utworzymy teraz pierwszy projekt, aby praktycznie zapoznać się z oprogramowaniem oraz sterownikiem PLC.

Tworzenie projektu

W otwartym środowisko TIA Portal z widoku Project view więc wybieramy z Paska Menu Project i następnie wybieramy New. Pojawia się okno Create a new Project.

Podajemy w Project name nazwę projektu. W tym miejscu wpiszmy 03_HelloWorld. Wybieramy ścieżkę docelową, gdzie zostanie zapisany nasz projekt. Wpisujemy też autora i komentarz z opisem tworzonego projektu. Ostatni krok, to kliknięcie na przycisk Create. Po chwili zostanie otwarty nasz nowo utworzony projekt.

 

Dla zainteresowanych doskonaleniem programowania PLC Wydawnictwo BTC przygotowało książkę “Podstawy programowania sterowników SIMATIC S7-1200 w języku SCL”, której autorem jest autor naszego kursu, doświadczony projektant systemów automatyki – Tomasz Gilewski.

 

Dodanie CPU

W pierwszej kolejności dodamy sterownik do projektu. W drzewie projektu znajdującym się po lewej stronie środowiska TIA Portal klikamy na Add new device. Pojawi nam się okno Add new device z już rozwinięto listą Controllers. W tym miejscu pojawić się może pytanie o transfer licencji, więc należy wybrać Step 7 Professional co przedstawia rysunek poniżej.

   

Zatwierdzamy przyciskiem Activate. Rozwijamy listę SIMATIC S7-1200, następnie listę CPU oraz listę CPU1211C DC/DC/DC. Pojawią nam się trzy wersje naszego sterownika różniące się wersją firmware. My będziemy pracować ze sterownikiem posiadającym firmware 4.0 więc wybieramy model o numerze 6ES7 211-1AE40-0XB0 poprzez kliknięcie na ten numer. W polu Version wybieramy V4.0. W Device name wpisujemy PLC.  Poniższy rysunek przedstawia okno wyboru typu sterownika.

Do pobrania

O autorze