EK-10M08E144ES/P: tani zestaw startowy z układem FPGA z rodziny Altera MAX10

Przedstawialiśmy niedawno w naszym portalu układy FPGA firmy Altera z rodziny MAX10. Na rynku pojawił się tani zestaw startowy z układem pochodzącym z tej rodziny, oznaczony symbolem EK-10M08E144ES/P. Jedną z jego zalet jest możliwość współpracy z shieldami Arduino, interesujący jest także użyty w projekcie układ FPGA – ma on duże zasoby logiczne i jednocześnie „przyjazną” obudowę LQFP144.

Układy FPGA MAX10 firmy Altera należą do przełomowej w ofercie producenta rodziny układów PLD, integrują w sobie bowiem najlepsze cechy struktur FPGA (duże i elastyczne zasoby logiczne) i CPLD (nieulotna pamięć konfiguracji). Architektura układów Altera MAX10 bazuje na doskonale znanej konstrukcji Cyclone IV, chociaż – zapewne z powodów marketingowych – producent nazwał ją „Generation 10”, nie do końca także zdecydował się na zakwalifikowanie układów do jednej z dotychczas precyzyjnie rozdzielonych grup: CPLD lub FPGA, sugerując w pewien sposób konstruktorom, że dotychczasowe definicje nazw przestają ściśle obowiązywać (rysunek 1).

 

Rys. 1. Nomenklaturowo Altera się nieco pogubiła 😉

 

Standardowym elementem wyposażenia, dotychczas rzadko spotykanym w świecie układów PLD, jest wbudowany w układy Altera MAX10 szybki (1Ms/s) przetwornik ADC o rozdzielczości 12 bitów. Jest to spora atrakcja dla konstruktorów posługujących się w swoich projektach układami FPGA, która w połączeniu ze zintegrowaną pamięcią Flash (dostępną także dla aplikacji użytkownika), rozbudowanym systemem generacji sygnałów zegarowych, zaawansowanymi pod względem możliwości komórkami GPIO dają łącznie nowe możliwości aplikacyjne.

Bezpłatne oprogramowanie

Układy Altera MAX10 są obsługiwane przez bezpłatną wersję kompletnego środowiska Quartus II Web Edition, którą można pobrać ze strony producenta: www.altera.com.

Czytelnikom zainteresowanym dokładniejszym poznaniem architektury układów Altera MAX10 polecamy artykuł „Altera MAX10 – przyjazne FPGA z bezpłatnym środowiskiem projektowym”.

 

Fot. 2. Budowa zestawu EK-10M08E144ES/P

 

Żeby umożliwić szybkie poznanie możliwości układów Altera MAX10, firma Axelsys przygotowała tani zestaw ewaluacyjny o nazwie EK-10M08E144ES/P (fotografia 2), który został wyposażony w jeden z mniejszych (ale nie mały: 8000 LE, 378 kb pamięci SRAM użytkownika, 24 multiplikatory 18×18 b, do 172 kB pamięci Flash) układów z rodziny Altera MAX10, montowany w obudowie LQPF144.

O autorze