LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Artykuły

EK-10M08E144ES/P: tani zestaw startowy z układem FPGA z rodziny Altera MAX10

 

Rys. 3. Schemat blokowy zestawu EK-10M08E144ES/P

 

Schemat blokowy zestawu pokazano na rysunku 3. Wyposażono go w podstawowe peryferia pozwalające przetestować implementowane w układzie funkcje cyfrowe, w czym pomocne jest 5 diod LED (szósta dioda sygnalizuje włączenie zasilania) oraz 6-pozycyjny nastawnik cyfrowy. Konstruktorzy zestawu przewidzieli na płytce drukowanej dwa miejsca montażowe na potencjometr analogowy (dla różnych wersji obudów), który nie jest domyślnie montowany, a jest doskonałym narzędziem do przetestowania działania przetwornika ADC w układzie MAX10. Zestaw wyposażono ponadto w dwa mikroswitche, niewielkie pole montażowe oraz pola lutownicze pod złącza szpilkowe o rastrze 2,54 mm. Linie GPIO doprowadzone do styków tych złącz mogą pracować jako różnicowe, na płytce przewidziano miejsca na zamontowanie rezystorów dopasowujących. W szereg z liniami zasilającymi (rysunek 4) włączono rezystory 0,1W, które służą do monitorowania natężenia prądu pobieranego przez układ.

 

Rys. 4. Rezystory R1 i R4 służą do pomiaru natężenia prądu pobieranego przez układ MAX10 w torach zasilania rdzenia i buforów GPIO

 

Ważnym, choć mało spektakularnym, elementem wyposażenia prezentowanego zestawu są złącza rozmieszczone w konfiguracji zgodnej mechanicznie z Arduino Rev. 3, dzięki którym można do niego dołączać shieldy (fotografia 5) – uwaga! – przystosowane do zasilania napięciem 3,3V.

 

Fot. 5. Złącza gold-pin w zestawie EK-10M08E144ES/P umożliwiają montowanie shieldów Arduino

 

W skład zestawu EK-10M08E144ES/P wchodzą:

  • płytka z układem 10M08E144ES,
  • kabel USB do zasilania zestawu,
  • samoprzylepne nóżki antypoślizgowe.

Zestaw jest zasilany z USB, rolę pokładowego stabilizatora napięcia zasilającego spełnia miniaturowa, scalona przetwornica DC/DC EP5388QI z rodziny noszącej nazwę Enpirion, pochodzący także z oferty Altery. Jest to niezwykły układ, bowiem w obudowie o wymiarach 3x3x1,1 (fotografia 6) mm zintegrowano kompletną, programowalną (za pomocą trzech linii cyfrowych, służących do ustalenia wartości napięcia wyjściowego) przetwornicę DC/DC o wydajności prądowej do 800 mA.

 

Fot. 6. Układ FPGA jest zasilany w zestawie przez ten miniaturowy stabilizator DC/DCz rodziny Enpirion

 

Rys. 7. Schemat aplikacyjny układu EP5388QI

 

W miniaturowej obudowie producent zintegrował wszystkie elementy przetwornicy, łącznie z dławikiem i końcówką mocy, co pozwoliło uprościć schemat aplikacyjny tego układu do pokazanego na rysunku 7. Za pomocą zmiany stanów na wejściach VS2..VS0 można ustalać wartość napięcia wyjściowego w krokach: 0,8/1,2/1,25/1,5/1,8/2,5/3,3V, a w razie potrzeby – za pomocą dzielnika rezystorowego – można ustalić dowolną wartość napięcia wyjściowego w zakresie 0,6…4,5 VDC.

Prezentowany zestaw nie został niestety wyposażony przez producenta we własny programator-konfigurator JTAG (zgodny z USB Blaster), co zmusza użytkownika do dokupienia takiego interfejsu.

 

Fot. 8. Prezentowany zestaw nie został wyposażony w pokładowy programator JTAG. Najtańszym wyjściem jest użycie programatora ZL19PRG (KAMAMI), który jest 100% odpowiednikiem USB Blastera firmy Altera

 

Oryginalny USB Blaster jest dość kosztowny, ale na szczęście na rynku są dostępne alternatywne, tańsze interfejsy jak na przykład TerasIC USB Blaster Download Cable czy interfejs ZL19PRG (fotografia 8) – ścisły odpowiednik oryginalnego USB Blastera, opracowany i produkowany przez KAMAMI.pl.