Smarteverything – brama do świata Internetu Rzeczy

W dobie rosnącej popularności tzw. „Internetu Rzeczy” (Internet of Things, w skrócie IoT) producenci prześcigają się w wymyślaniu niedrogich i wszechstronnych sposobów komunikacji z Internetem. Firma Arrow, we współpracy z wieloma znanymi markami ze świata elektroniki właśnie robi milowy krok w tej sferze, prezentując wyjątkowo wszechstronny układ wyposażony w możliwość komunikacji z wykorzystaniem sieci Sigfox.

Układ Smarteverything to jeden z najbardziej wszechstronnych układów służących do rozwoju sieci Internetu Rzeczy dostępnych na rynku, wyposażony w szereg sensorów firmy ST Microelectronics, m.in. czujnik ciśnienia i wysokości LPS25H w technologii MEMS (ang. Microelectromechanical systems), czujnik zbliżeniowy VL6180X, zdolny także do mierzenia natężenia światła, moduł IMU (Intertial Measurement Unit), pozwalający na trójosiowy pomiar przyspieszeń i pola magnetycznego oraz położenia a nawet czujnik wilgotności i temperatury ST HTS221. Na płytce znajdziemy także moduł GPS z wbudowaną anteną.

Spore wrażenie robi także liczba peryferiów służących do komunikacji z otoczeniem. Standardowo układ wyposażony jest w złącze USB, które może także posłużyć do zasilania, jeśli użytkownik nie skorzysta ze złącza baterii. Bezprzewodowo można z układem Smarteverything porozumiewać się przez moduł Bluetooth LE firmy TDK lub układ NFC produkowany przez NXP. Do debugowania układu posłuży złącze SWD.

Zdecydowanie najważniejszym „oknem na świat” układu Smarteverything jest jednak moduł Telit LE51-868, pozwalający na komunikację przy pomocy sieci Sigfox, a do tego bezpłatny roczny pakiet dostępu. Szybko rozrastająca się sieć Sigfox może wkrótce zrewolucjonizować sposób w jaki elektronicy myślą o komunikacji małych urządzeń z Internetem. Wykorzystując standardowe pasmo ISM o częstotliwości 868 MHz – co pozwala na dużą dowolność przy konstrukcji i montażu układu nadawczo-odbiorczego oraz anteny – można teraz bezpośrednio uzyskać dostęp do globalnej sieci. Sigfox oferuje prosty i wydajny interfejs komunikacji, wyposażony w podstawowe środki zabezpieczające transmisję i zmniejszające jej stratność, pozostawiając użytkownikowi pełną dowolność co do treści i dalszych mechanizmów zabezpieczających dane. Typowe dla aplikacji radiowych na pasmo ISM spory zasięg i relatywnie niski pobór energii są oczywiście okupione mniejszą przepustowością, ale wpisuje się to w koncepcję Internetu Rzeczy, zakładającą możliwość obsługi olbrzymich ilości urządzeń wysyłających niewielkie ilości danych.

Sercem układu Smarteverything jest wydajny ale bardzo energooszczędny (konsumpcja prądu na poziomie 70 ?A/MHz) 32-bitowy mikrokontroler Atmel SAM D21 z rdzeniem ARM Cortex M0+ taktowany zegarem o częstotliwości do 48 MHz. Mikrokontroler można szybko zaprogramować dzięki pełnej zgodności z Arduino IDE a do dyspozycji użytkownika pozostają wszystkie standardowe peryferia, wyprowadzone na zewnętrzne piny układu Smarteverything.

Układ można kupić m.in. w sklepie RS Components albo bezpośrednio od producenta, kontaktując się poprzez oficjalną stronę produktu (wówczas będzie trzeba poczekać do 6 tygodni na realizację).

O autorze