Nowe zestawy FTDI dla mikrokontrolerów o wysokiej wydajności

Firma FTDI wprowadziła serię łatwych w użyciu modułów, które wspomagają testy, projektowanie oraz implementację systemów opartych na 32-bitowych mikrokontrolerach z serii FT90X Super-Bridge. Dzięki nowym modułom inżynierowie tworzący systemu wbudowane będą mogli łatwiej wykorzystać wysoką wydajność i bogate możliwości komunikacji, które oferują te układy.

Seria modułów MM900EVxA jest oparta na układach FT90X, których w module może znaleźć się aż 4. Modele MM900EV2A oraz MM900EV3A współpracują z kamerą o rozdzielczości 1,3 megapiksela, dzięki czemu można rejestrować obrazy w rozdzielczości VGA (do 30 fps) do SXGA (do 15 fps) w urządzeniach z kamerą zamontowaną z przodu i z tyłu. Każdy z modułów ma również wbudowany kodek audio z linią na wejście mikrofonowe, słuchawkowe wyjście stereo typu jack 3,5 mm, wyjście stereo na głośniki, wejście zasilacza (DC), 2 diody LED (RGB), wejście resetujące i zegar czasu rzeczywistego zasilany z baterii zegarkowej. Złącze RJ45 pozwala na transmisję danych z użyciem protokołu Ethernet z szybkością 10/100 Mbps. Z kolei gniazdo karty Micro SD pozwala rozszerzyć dostępną pamięć. Standardowy port USB-A pozwala na pracę w trybie hosta USB, natomiast port USB Micro-B umożliwia pracę w trybie urządzenia i stanowi źródło zasilania. 40-pinowe złącze rozszerzeń pozwala na dostęp do wszystkich wejść/wyjść układu scalonego, natomiast żeńskie złącze Micro-MaTch 2×5 odpowiada za debugowanie i wgrywanie kodu. Dodatkowe złącze 2×8 o rozstawie 2,54 mm i 16-pinowe złącze FFC/FPC o rozstawie 0,5 mm pozwalają na dołączenie modułów wyświetlacza FT800/FT810 EVE.

Dostępne są również uproszczone wersje platformy MM900EVxA – modele MM900EV1A oraz MM900EV-LITE. Model MM900EVA oferuje dokładnie te same funkcje, co MM900EV2A, wyłączając kamerę. Jest przeznaczony głównie do łączenia urządzeń. Model MM900EV-LITE jest z kolei zoptymalizowany pod kątem interfejsów HMI i wyświetlaczy w systemach wbudowanych. Został pozbawiony złącza Ethernet, kodeka audio i portu hosta USB, ale ma dodatkowe złącze I/O, które pozwala na dodanie tych funkcji w razie potrzeby. Złącze pozwala na dołączenie interfejsów UART, SPI, I2C, CAN, interfejsu kamery, przetworników ADC i DAC oraz na modulację PWM. Wszystkie 4 moduły MM900EVxA oraz MM900EV-LITE współpracują z rozbudowanym zestawem narzędzi, który wspomaga inżynierów na wszystkich etapach tworzenia produktu. Interfejs pozwalający na aktualizację firmware (DFU) w każdym module pozwala na bezpośrednie wgranie kodu bez korzystania z dodatkowych programatorów.

Moduł UMFTPD2A jest zaprojektowany do współpracy z modułami FTDI Chip MM900EVxA oraz MM900EV-LITE. Umożliwia on programowanie i instalację oprogramowania producenta. Dzięki niemu inżynierowie uzyskują również dostęp do rozbudowanych funkcji debugowania swych systemów opartych ma układach FT90X. Moduł zawiera wielofunkcyjny układ FT4232HL, który zapewnia konwersję sygnałów USB 2.0 wysokiej szybkości na UART/MPSSE, jak również łączność typu Bit-Bang.

Dzięki połączeniu autorskiej topologii procesora oraz efektywnej pamięci typu shadow RAM, układy FT90X Super-Bridge wyróżniają się na tle typowych mikrokontrolerów. Mogą pracować z zerowym czasem oczekiwania przy częstotliwości do 100 MHz. Dzięki temu nadają się do zastosowań wymagających intensywnego przetwarzania danych, takich jak łączenie kamery z siecią Ethernet lub czujników z pamięcią SD. Przykładowe obszary zastosowań obejmują systemy wizyjne, kontrolę dostępu do budynku i śledzenie.

Więcej informacji można uzyskać na stronie produktu.

Dystrybutorem produktów FTDI w Polsce jest firma Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze