Przekaźniki Panasonic z serii HE

Przy 277 V napięcia przemiennego nowy przekaźnik HE Y6 jest w stanie obsłużyć prądy o natężeniu nawet 90 A. To istotne przesunięcie dotychczasowych granic zastosowania przekaźników w dziedzinie elektroniki wielkich mocy.

Mimo bardzo małych rozmiarów (38 mm x 33 mm  38,8 mm) przekaźnik jest w stanie obsłużyć naprawdę duże prądy. Firmie Panasonic udało się tego dokonać dzięki zastosowaniu szerszych złącz o rezystancji zaledwie 2 m?. Lepsze rozpraszanie ciepła na złączach sprawia, że przekaźniki mogą pracować z maksymalnym obciążeniem nawet przy temperaturze otoczenia 85oC.

Znamionowy pobór mocy wynosi zaledwie 300 mW, natomiast maksymalna moc łączeniowa może wynieść aż 25 kW. Zachowanie zawsze co najmniej 3 mm rozstawu kontaktów zapewnia świetną izolację galwaniczną. Z takimi parametrami, przekaźnik Panasonic HE Y6 może zostać zastosowany w układach, które dotychczas wymagały o wiele bardziej zaawansowanych rozwiązań opartych o kilka komponentów elektronicznych.

Firma Panasonic liczy na popularność nowego układu wśród producentów ogniw słonecznych czy też stacji ładowania pojazdów elektrycznych. W czasach, w których na horyzoncie widać znamiona rewolucji w podejściu do energetyki i motoryzacji, przekaźniki dużej mocy mogą okazać się bardzo pożądanym produktem.

Dystrybutorem produktów Panasonic w Polsce jest firma Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze