Kathod Gaia – każdy lumen światła wykorzystany do maksimum!

 

Włoska firma Kathod prezentuje niewielkich rozmiarów system optyczny przeznaczony do optymalizacji świecenia diod LED o bardzo dużych mocach, stosowanych w nowoczesnym oświetleniu ulicznym.

W  płaskim układzie o rozmiarach 200 mm x 50,8 mm umieszczone są trzy bardzo nowoczesne przyrządy optyczne, tzw. Freeform optics, których zachowanie odpowiada jednej tradycyjnej soczewce. Rewolucja w świecie optyki, spowodowana wykorzystaniem Freeform optics sprawia, że nowe układy optyczne wolne są od wielu wad swoich poprzedników. Główną cechą wyróżniającą nową technologię jest zerwanie z paradygmatem symetrii rotacyjnej. Niesymetryczne układy pozwalają bowiem z jednej strony na większą dowolność w kształcie soczewek, pozwalając na ich dostosowanie do danego zastosowania a z drugiej strony dają możliwość eliminacji aberracji, które dotychczas uznawano za zło konieczne w układach optycznych. Zyski z nowej technologii są bardzo wymierne – dzięki wyeliminowaniu samego zjawiska dyspersji światła w soczewkach uzyskano 13% zwiększenie wydajności światła.

Układ Kathod Gaia jest w stanie skupiać światło o światłości od 1000 do 5000 lumenów w wybrany przez użytkownika sposób. Układ Gaia jest zgodny ze standardami IESNA – amerykańskiej organizacji non-profit, która stara się zastosować naukową wiedzę o optyce w rozwiązywaniu codziennych problemów związanych z oświetleniem. Pojedynczy trójsoczewkowy układ Gaia jest wystarczająco wydajny, aby zamontować go na latarni ulicznej i skutecznie oświetlić jej otoczenie.

Rzecz jasna, układ Kathod Gaia sprawdzi się także w zastosowaniach wewnątrz budynków, np. do oświetlania hal produkcyjnych czy też sal widowiskowych.

Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

 

O autorze