LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Artykuły

[KURS PLC, CZĘŚĆ 5] Sterowniki SIMATIC S7-1200 (CPU1211C) – operatory logiczne

2. Projekt – sterowanie szlabanem

Przed szlabanem zamontowano dwa czujniki. Wykrycie obiektu przez czujnik powoduje pojawienie się stanu wysokiego na wejściu cyfrowym. Podniesienie szlabanu następuje w momencie pojawienia się stanu wysokiego na przekaźniku w wbudowanym kontrolerze. Po podniesieniu szlaban automatycznie jest opuszczany po krótkim opóźnieniu.

 

Podłączenie elektryczne
Czujniki o nazwach SensorS1 oraz SensorS2 podłączono odpowiednio do wejść cyfrowych o adresach I0.0 oraz I0.1. Do wyjścia cyfrowego o adresie Q0.0 podłączono przekaźnik. Zamiast czujników możesz pozostać przy przyciskach. Podłącz drugi przycisk analogicznie do opisu z poprzedniego odcinka. Na wyjściu cyfrowym może pozostać również dioda LED, zamiast podłączonego przekaźnika.

 

Projekt w TIA Portal
Tworzymy nowy projekt. Dodajemy sterownik i przeprowadzamy konfiguracje w taki sam sposób, jak w poprzednich przykładach. Następnie tworzymy tablice PLC tags i umieszczamy w nich tagi zgodnie z poniższym rysunkiem:


W tablicy Input umieszczono nazwy symboliczne czujników natomiast w tablicy Output umieszczono nazwę symboliczną przekaźnika. Do projektu dodajemy teraz blok OB1 w języku SCL. Do wykonania zadania trzeba użyć jednego z operatorów logicznych. Najodpowiedniejszym jest operator sumy logicznej. Zatem w kodzie posłużymy się symbolem AND. W takim razie do bloku OB1 dodajemy kod przedstawiony poniżej:
„Relay” := „SensorS1” AND „SensorS2”;
Na początku jest obliczana wartość wyrażenia znajdująca się po prawej stronie znaku przypisania. Wyrażenie „SensorS1” AND „SensorS2” jest obliczane na podstawie tablicy prawdy iloczynu logicznego. Wynik tego wyrażenia jest przypisywany do tagu Relay.

Testowanie
Można teraz przetestować napisany kod programu, do czego autor wykorzystał konfigurację zestawu jak na zdjęciu poniżej:


Za pomocą symulatora zostały ustawione wejścia cyfrowe o adresie I0.0 oraz I0.1 w stan wysoki. W tym momencie dioda LED świeci. Wykres obrazujący działanie programu przedstawiono poniżej:

 

 

Z wykresu widać dokładnie, że na wyjściu Q0.0 (Relay) jest stan wysoki, gdy każdy z czujników jest również w stanie wysokim.

Tomasz Gilewski