LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Artykuły

Atollic TrueStudio for ARM – nowa polityka producenta – bezpłatny LITE bez ograniczenia kodu

TrueStudio to zintegrowany w jednym środowisku, opracowany i rozwijany przez firmę Atollic, edytor kodu oparty na Eclipse, zintegrowany z kompilatorem, zestawem narzędzi do debugowania oraz serwerem GDB dla interfejsu (programator-debugger) ST-Link. Bezpłatna wersja tgo środowiska była dotychczas omijana przez programistów, przede wszystkim ze względu na ograniczenie – w wersji bezpłatnej – objętości kodu i wysoką cenę środowiska. W ostatnich dniach sytuacja się zmieniła i najnowsza wersja LITE jest pozbawiona ograniczenia kodu, ponadto obsługuje 26 typów rdzeni ARM różnych producentów (m.in.: Atmel, Freescale, Infineon, Renesas, NXP, STMicroelectronic, TI), co się przekłada na wygodny dostęp do 2511 typów obsługiwanych mikrokontrolerów i 160 typów zestawów ewaluacyjnych. Najnowsza wersja środowiska udostępnia nam też ponad 1500 przykładowych projektów dla różnych typów mikrokontrolerów.

Co nam zatem oferuje nowa wersja LITE? W standardzie otrzymujemy:

  • narzędzia do zarządzania projektami,
  • dostęp do przykładowych programów,
  • narzędzia do edycji, kompilacji i debugowania,
  • narzędzia do pracy zespołowej,
  • kompilację bez ograniczenia wielkości kodu wynikowego.

Czego nam nie oferuje wersja LITE? Są to narzędzia stosunkowo rzadko wykorzystywane w typowych aplikacjach:

  • narzędzia do statycznej analizy kodu,
  • zaawansowane funkcje debugowania,
  • interaktywną pomoc techniczną, której przydatności nie da się przecenić, ale niechętnie się za nią płaci .

W przypadku niezbędności którejś z wymienionych cech, ich dostępność można wykupić za 49 EUR lub 59 USD/miesiąc. Ponieważ nie są to narzędzia niezbędne, jest duża szansa, że pakiet TrueStudio w wersji LITE znów zagości na naszych dyskach.
Instalację oprogramowania powinniśmy zacząć od pobrania wersji LITE, która jest dostępna pod adresem: http://timor.atollic.com/truestudio/. Plik instalacyjny ma objętość bliską 1GB.
Po jego ściągnięciu możemy przystąpić do instalacji oprogramowania, która przebiega w sposób standardowy, proces jest zautomatyzowany i ogranicza się do kilku kliknięć.

Zatrzymać się warto podczas wyboru sterowników interfejsów do programowania-debugowania, gdzie wybieramy np.:

• ST-Link – ważne dla użytkowników STM32,

• J-Link – najbardziej uniwersalne rozwiązanie, pozwalające korzystać z mikrokontrolerów dowolnych producentów,

• PE Micro – opcja interesująca dla fanów mikrokontrolerów z rodziny Freescale Kinetis.

Teraz ekspresowo pokażemy realizację prostego projektu, bazującego na jednym z gotowych przykładów dostarczanych wraz ze środowiskiem. Wybieramy opcję Download new example… – jak na rysunku poniżej (przykładowy projekt będziemy implementować w zesatwie FRDM-KL25Z):