Nowy, mocniejszy układ nadawczo-odbiorczy w standardzie IQRF

Koncepcja internetu rzeczy (ang. Internet of Things, w skrócie IoT) zakłada możliwość komunikacji przy pomocy niewielkich, energooszczędnych układów nadawczo-odbiorczych. Przecierająca na tym polu szlaki organizacja IQRF właśnie zaprezentowała nowy układ TR-76D dla węzłów takich sieci, pozwalający na zwiększenie ich zasięgu.

Nowe układy nadawczo-odbiorcze dysponują mocą wyjściową aż 12,5 mW. Pozwala to na osiągnięcie zasięgu węzła do pół kilometra. Praca z maksymalną mocą jest oczywiście okupiona większym zużyciem baterii i przepustowością rzędu kilkunastu kbps (kilobitów na sekundę). Układ zaprojektowano jednak energooszczędnie – przykładowo przesył danych z mocą wyjściową 11 dBm wymaga 21 mA prądu zasilającego, a odbiór danych spowoduje pobór ok. 9 mA. Co bardzo ważne, moc wykorzystywana do transmisji podlega dynamicznej konfiguracji i może być dostosowana do potrzeb w celu optymalizacji zużycia energii. Przy transmisji na niewielkich odległościach i niezaszumionym środowisku można liczyć na transfer danych z szybkością do 500 kbps.

Do konfiguracji układu, ładowania danych do wysłania i odczytywania odebranych danych zastosowano protokół oparty o interfejs SPI, obsługiwany przez wgrany do pamięci system operacyjny IQMESH. System ten został zaprojektowany specjalnie pod kątem działania w sieciach stacjonarnych o topologii siatki (ang. mesh topology) i jest skalowalnym (do 65000 węzłów), konfigurowalnym i wydajnym rozwiązaniem w tego typu sieciach. Użytkownik po zakupieniu TR-76D otrzymuje urządzenie gotowe do włączenia do sieci.
TR-76D posiada znacznie większą moc nadawczą od popularnego TR-56D. W porównaniu z TR-72D natomiast, nowy układ dysponuje większą liczbą wyjść ogólnego przeznaczenia, na które wyprowadzono między innymi generator sygnału PWM, interfejsy UART i I2C oraz szereg wyjść analogowych i cyfrowych. Brak jest natomiast diod LED i czujnika temperatury.

Nowy układ może znaleźć zastosowanie w sieciach czujnikowych, automatyce, kontroli oświetlenia, inteligentnych rozwiązaniach dla domów i miast i w wielu innych dziedzinach wymagających oszczędnego bezprzewodowego łącza danych o niskiej przepustowości.

Dystrybutorem produktów IQRF w Polsce jest firma Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze