[STM32F469I-DISCO] Kolejny zestaw z rodziny DISCOVERY z LCD-TFT – alternatywne podejście do LCD i touch-panela

STMicroelectronics dopieszcza konstruktorów-elektroników często wprowadzanymi do sprzedaży, tanimi zestawami ewaluacyjnymi z serii DISCOVERY i NUCLEO, za pomocą których można poznać możliwości poszczególnych podrodzin mikrokontrolerów STM32. Nacisk współczesnych aplikacji idzie w kierunku graficznych interfejsów użytkownika, budowanych na kolorowych wyświetlaczach LCD-TFT w czym wyspecjalizowany jest najnowszy zestaw w ofercie STMicroelectronics – STM32F469I-DISCO.

W ofercie STMicroelectronics pierwszym tanim zestawem startowym zorientowanym na graficzne aplikacje HMI był STM32F429I-DISCO (fotografia 1), który wyposażono w kolorowy wyświetlacz LCD o przekątnej 2,4 cala z rezystancyjnym touch-panelem. Kontroler tego wyświetlacza dołączono do mikrokontrolera zestawu za pomocą magistrali równoległej, która jest dość szybka, ale wymaga dużej liczby linii połączeniowych, wymuszając używanie mikrokontrolera o dużej liczbie linii GPIO.

 

 

 

Fot. 1. Zestaw STM32F429I-DISCO

 

 

 

Niska cena zestawu STM32F429I-DISCO, jego dobre wyposażenie i duże możliwości powodują, że jest on chętnie używany jako zestaw referencyjny dla różnego rodzaju aplikacji graficznych, czego przykładem jest kurs programowania STM32 w języku JAVA czy książka „Podstawy .NET Micro Framework dla mikrokontrolerów STM32 w języku C#”.

 

 

 

Kolejnym tanim zestawem pozwalającym testować aplikacje graficzne jest STM32F746G-DISCO (fotografia 2), który wyposażono w wyświetlacz o przekątnej 4,3 cala oraz pojemnościowy touch-panel. Także w tym zestawie kontroler wyświetlacza dołączono do mikrokontrolera za pomocą magistrali równoległej.

Fot. 2. Zestaw STM32F746G-DISCO

 

O autorze