[STM32F469I-DISCO] Kolejny zestaw z rodziny DISCOVERY z LCD-TFT – alternatywne podejście do LCD i touch-panela

TouchGFX dla STM32F4

Zestaw prezentowany w artykule jest dostarczany z oprogramowaniem demonstracyjnym, przygotowanym przez inżynierów STMicroelectronics w ramach pakietu STM32CubeF4. Alternatywnie można zapisać w pamięci Flash aplikację graficzną przygotowaną za pomocą środowiska TouchGFX.

Inne podejście do komunikacji pomiędzy mikrokontrolerem i kontrolerem wyświetlacza zastosowali konstruktorzy zestawu STM32F469I-DISCO (fotografia 3). Komunikację zapewnia magistrala różnicowa bazująca na fizycznym interfejsie LVDS, która nosi nazwę MIPI-DSI (Mobile Industry Processor Interface Display Serial Interface).

 

Fot. 3. Zestaw STM32F469I-DISCO

 

Schemat elektryczny ilustrujący sposób połączenia mikrokontrolera i modułu wyświetlacza w tym zestawie pokazano na rysunku 4.

 

Rys. 4. Schemat elektryczny połączenia mikrokontrolera i modułu wyświetlacza za pomocą magistrali szeregowej MIPI-DSI

 

Interfejs szeregowy MIPI-DSI składa się z trzech różnicowych linii danych oraz jednej – także różnicowej – linii sygnału zegarowego, co jest nowością w stosunku do rozwiązań bazujących na wieloprzewodowych magistralach równoległych.
W prezentowanym zestawie STM32F469I-DISCO zastosowano mikrokontroler STM32F469NIH6, którego wewnętrzna pamięć Flash ma pojemność 2 MB, a wewnętrzny RAM – 324 kB. Elementem, który szczególnie przyciąga uwagę, jest wyświetlacz TFT o przekątnej 4 cali i wymiarach matrycy 800×480 pikseli zintegrowany z pojemnościowym touch-panelem. Mikrokontroler STM32F469NIH6 wyposażono w rdzeń Cortex-M4F, który jest taktowany sygnałem zegarowym o częstotliwości do 180 MHz, który zapewnia prędkość wykonywania programu do 225 DMIPS. Lokalizacja mikrokontrolerów STM32F469 w rodzinie STM32F4 pokazano na rysunku 5.

 

Rys. 5. Skrócony przegląd mikrokontrolerów z rodziny STM32F4

 

O autorze