Teledyne LeCroy: koherentny odbiornik optyczny o najszerszym obecnie paśmie pomiarowym

Firma Teledyne LeCroy na targach ECOC 2015 przedstawiła serię koherentnych odbiorników optycznych IQS, które zapewniają najszersze na rynku pasmo. Produkty te stanowią rozszerzenie oferty analizy modulacji optycznej (OMA) Teledyne LeCroy, pozwalając na tworzenie praktycznych, modularnych systemów wyróżniających się osiągami i łatwością obsługi. W połączeniu z oscyloskopami Teledyne LeCroy LabMaster 10Zi-A i zintegrowanym oprogramowaniem do analizy Optical-LinQ odbiorniki IQS pozwalają na testy sygnałów optycznych z modulacją DP-QPSK oraz DP-16QAM z szybkością do 130 gigabodów.

W wyniku kilkuletniej współpracy ze specjalistami od optyki z firmy Coherent Solutions powstał koherentny odbiornik optyczny Teledyne LeCroy IQS70 o paśmie 70 GHz. Wraz z oscyloskopem LabMaster 10-65Zi-A zapewnia pasmo systemu równe 65 GHz, dzięki czemu stanowi doskonałe rozwiązanie, które umożliwia analizę najnowszych systemów komunikacji o szybkości 56 gigabodów i pozwala na detekcję do 130 gigabodów. W zastosowaniach o niższych szybkościach koherentny odbiornik optyczny 42 GHz IQS42 we współpracy z oscyloskopem LabMaster 10-36Zi-A 36 GHz stanowi wysokiej jakości platformę testową dla transmisji DP-16QAM lub DP-QPSK o szybkości do 32 gigabodów.

Kompletne i najbardziej rozbudowane rozwiązanie OMA zawiera również Optical-LinQ –  intuicyjny, w pełni zintegrowany pakiet oprogramowania do pomiarów i wizualizacji sygnałów z modulacją optyczną. Pakiet jest dostępny za pośrednictwem interfejsu użytkownika LabMaster 10Zi-A. Inne rozwiązania OMA oferowane na rynku nie zapewniają tak zintegrowanej kontroli zarówno nad oscyloskopem, jak i odbiornikiem koherentnym. Optical-LinQ umożliwia w pełni zautomatyzowaną kontrolę odbiornika IQS, algorytmy odtwarzania fazy oraz demultipleksację polaryzacji, jak również wyczerpujące możliwości wyświetlania wyników analizy modulacji i parametrów.

Poza najszerszym na rynku pasmem systemu 70 GHz prezentowane rozwiązanie analizy modulacji optycznej zapewnia możliwość dynamicznej kalibracji. Dzięki temu oscyloskop czasu rzeczywistego LabMaster 10 Zi-A może być odłączony od koherentnego odbiornika optycznego IQS i posłużyć do testów systemów elektrycznych bez potrzeby fabrycznej rekalibracji. Pozwala to na wykorzystanie oscyloskopu na dwa sposoby – analizę wykresów oczkowych i jitteru na liniach szeregowych oraz analizę szumów i przesłuchów w obwodach elektrycznych przy użyciu pakietu oprogramowania Teledyne LeCroy SDAIII-CompleteLinQ.

Dystrybutorem produktów Teledyne LeCroy w Polsce jest firma NDN Zbigniew Daniluk, ul. Janowskiego 15, 02-784 Warszawa, http://www.ndn.com.pl.

O autorze