DDR3L firmy Apacer – pamięć kompatybilna z produktami Intela

CMTL (Computer Memory Test Labs) wydało certyfikat potwierdzający kompatybilność pamięci Apacera z produktami firmy Intel. Pozwoli to montować niskonapięciowe kości pamięci m.in. w serii energooszczędnych komputerów NUC.

Standard DDR3L opisuje kości pamięci, które mogą być zasilane napięciem 1,35V (zamiast 1,5V stosowanego w standardzie DDR3), co pozwala zmniejszyć pobór mocy nawet o 15%. W dobie szybkiego rozwoju energooszczędnych układów, wszechobecnych minikomputerów i urządzeń mobilnych to kolejny krok w stronę zmniejszenia niekorzystnego wpływu na środowisko oraz ograniczenia ilości wydzielanego w obudowie ciepła, ale przede wszystkim – wydłużenia czasu pracy bez potrzeby ładowania baterii. Oczywiście energooszczędne kości są także kompatybilne z układami korzystającymi z wyższego napięcia.

Firma Apacer gwarantuje, że nie uległa pogorszeniu wydajność układów taktowanych zegarem 1600 MHz. Przepustowość takiej pamięci, realizowanej w technologii 90nm, to 12,8 GB/s. Złącza kości zgodne są ze standardem SODIMM, charakterystycznym dla miniaturowych układów, pozwalające zaoszczędzić miejsce na płytach głównych urządzeń przenośnych.

Energooszczędne układy firmy Apacer są pierwszymi tego typu, które przeszły rygorystyczne testy laboratoryjne CMTL pod kątem zgodności z produktami firmy Intel. Organizacja ta zajmuje się sprawdzaniem kompatybilności różnych platform i układów elektronicznych. Efektem testów jest orzeczenie o pełnej zgodności z najnowszą, piątą generacją minikomputerów NUC firmy Intel. Otwiera to możliwość osiągnięcia jeszcze lepszych parametrów pracy tych urządzeń i znacząco poszerza ich rynek zbytu.

Dystrybutorem produktów Apacer w Polsce jest firma Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze