Nowe tanie, energooszczędne mikrokontrolery Microchip PIC

 

Firma Microchip Technology rozszerzyła swą ofertę energooszczędnych mikrokontrolerów PIC. Nowa seria PIC24F GB6 jest wyposażona w pamięć Flash z kodami korekcyjnymi (ECC) o objętości do 1 MB, jak również w 32 KB RAM. Opisywane mikrokontrolery jako pierwsze w ofercie Microchip oferują tak duży rozmiar pamięci. Pamięć Flash jest podzielona na dwie partycje z możliwością aktualizacji w czasie działania (Live Update). Układy mogą pomieścić dwie niezależne aplikacje, co pozwala na jednoczesne wykonywanie aplikacji z jednej partycji i programowanie drugiej. Połączenie tych cech sprawia, że seria PIC24F GB6 jest bardzo przydatna w zastosowaniach przemysłowych, systemach komputerowych, urządzeniach medycznych i przenośnych. Zastosowania takie jak mierniki, klimatyzacja, skanery odcisków palców i gry wymagają długiego czasu pracy na baterii, a także transferu i przechowywania danych bez wykorzystania zewnętrznej pamięci.

Mikrokontrolery z serii PIC24F GB6 podczas pracy pobierają prąd jedynie 190 uA/MHz, natomiast w trybie uśpienia 3,2 uA. Możliwość bezprzewodowej aktualizacji oprogramowania pozwala projektantom na realizację taniej, bezpiecznej i pewnej metody aktualizacji aplikacji.

Zestaw układów peryferyjnych obejmuje 14-kanałowy przetwornik analogowo-cyfrowy (ADC) o rozdzielczości 12 bitów i częstotliwości próbkowania 200 tysięcy próbek na sekundę (ksps), 6 interfejsów UART oraz interfejs USB-OTG pozwalający na pracę w trybie hosta lub urządzenia USB. W Mikrokontrolerach są również zintegrowane peryferyjne niezależne od rdzenia (CIP) opracowane przez Microchip. Obejmują one konfigurowalne komórki logiczne (CLC) do sterowania logiką w czasie rzeczywistym i układ DMA, który pozwala uzyskać większą przepustowość pamięci oraz mniejsze zużycie energii.

Układy z serii PIC24F GB6 współpracują ze standardowym zestawem narzędzi projektowych Microchip. Dostępny jest też nowy moduł rozszerzeń oparty na PIC24FJ1024GB610 w cenie 25 USD (MA240023), natomiast płytka projektowa Explorer 16 jest dostępna w cenie 129,99 USD (DM240001).

Wszystkie 8 modeli z serii PIC24F GB6 są już dostępne w ilościach hurtowych i będą dostarczane na bieżąco. Ceny zaczynają się od 1,74 USD za sztukę przy zamówieniach dużych ilości. Dostępne są warianty w obudowach z liczbą wyprowadzeń 64, 100 oraz 121. Objętość pamięci zawiera się w przedziale od 128 KB do 1 MB. Wszystkie modele są porównane w tej tabeli.

Więcej informacji o serii GB6 można uzyskać pod adresem http://www.microchip.com/PIC24FGB6-112315a.

O autorze