Infineon XMC4000 – bezpieczeństwo funkcjonalne w systemach przemysłowych

Firma Infineon Technologies ogłosiła dostępność pakietu bezpieczeństwa dla 32-bitowych mikrokontrolerów z rodziny XMC4000, który umożliwia zapewnienie bezpieczeństwa funkcjonalnego w zastosowaniach przemysłowych. Zestaw XMC4000 pomaga w projektowaniu systemów automatyki z certyfikatami TÜV, które są zgodne z wymaganiami bezpieczeństwa SIL2 oraz SIL3. Pakiet Bezpieczeństwa XMC4000 został zaprojektowany specjalnie pod kątem najbardziej zaawansowanych systemów przemysłowych, takich jak automatyka fabryczna, kontrola napędu i robotyka.

Pakiet Bezpieczeństwa (Safety Package) XMC4000 zawiera mikrokontroler XMC4000, szczegółową dokumentację i oprogramowanie testowe z certyfikatem TÜV opracowane we współpracy z dostawcą bezpiecznych rozwiązań Yogitech. Oferta obejmuje również konsultacje i wsparcie podczas wdrożenia zapewnione przez firmę Hitex – dostawcę rozwiązań wbudowanych zapewniającego duże doświadczenie w obszarze bezpieczeństwa funkcjonalnego. Szczegółowa dokumentacja obejmuje raport awarii, FMEDA (rodzaje awarii i analizę diagnostyczną) oparte na wyznaczonej częstości awarii (FIT) mikrokontrolerów XMC4000, a także notę aplikacyjną pozwalającą tworzyć bezpieczne systemy zgodnie z normami SIL2 oraz SIL3.

Szczegółowa dokumentacja Infineona będzie dostępna w styczniu 2016 roku. Obejmie ona analizę rodzajów i skutków awarii, FMEDA oraz notę aplikacyjną omawiającą kwestie bezpieczeństwa. Wersja biblioteki testowej fRSTL XMC4000 bez certyfikatu TÜV będzie dostępna w grudniu tego roku. Wersja certyfikowana na licencji Yogitech lub Hitex pojawi się w pierwszym kwartale 2016 roku.

Rodzina XMC4000 jest skierowana na rynek przemysłowy i powstała z myślą o zasilaczach, sterownikach napędu, systemach czujnikowych i kontrolnych oraz obsłudze wejścia-wyjścia. Wszystkie układy XMC4000 mogą pracować w temperaturze otoczenia do 125°C. Są oparte na rdzeniu ARM Cortex-M4 z wbudowanym zestawem instrukcji DSP, zmiennoprzecinkową jednostką obliczeniową pojedynczej precyzji, kontrolerem DMA i układem ochrony pamięci (MPU). Wszystkie modele XMC4000 są wyposażone w szybkie i dokładne podukłady obsługujące sygnały mieszane, czasomierz, kontroler PWM oraz układy komunikacji. Rodzina XMC4000 obecnie obejmuje 6 serii: XMC4100, XMC4200, XMC4400, XMC4500, XMC4700 oraz XMC4800. Dostępnych jest ponad 75 modeli w obudowach VQFN, LQFP lub LFBGA o liczbie wyprowadzeń od 48 do 196. Warto zauważyć, że układy XMC4800 są pierwszymi mikrokontrolerami opartymi na ARM Cortex-M4 ze zintegrowanym protokołem EtherCAT, który pozwala łatwo i tanio zrealizować komunikację za pośrednictwem Ethernetu w czasie rzeczywistym.

Więcej informacji o układach z rodziny XMC4000 można znaleźć na stronie  www.infineon.com/xmc. Informacje o ofercie Yogitech dla mikrokontrolerów XMC4000 – bibliotekach testowych zgodnych z normą IEC 61508 – można znaleźć na stronie Yogitech. Natomiast strona firmy Hitex to www.hitex.com.

O autorze