Inteligentny kontroler diody TI

Firma Texas Instruments wprowadziła pierwszy na rynku inteligentny kontroler diod o zerowym prądzie spoczynkowym, który oferuje wyższą sprawność, niż diody Schottky’ego i p-kanałowe tranzystory MOSFET. Układ o nazwie LM74610-Q1, w kompaktowej obudowie, zapewnia niższe zużycie mocy i wydzielanie ciepła, dzięki czemu dobrze nadaje się jako zabezpieczenie przed prądem o odwróconej polaryzacji w przemysłowych elektronarzędziach oraz w motoryzacji.

Układ LM74610-Q1 ma unikalną architekturę z pływającą masą, która modeluje zachowanie diody z zerowym prądem masy. Wraz z n-kanałowym tranzystorem MOSFET TI CSD17313Q2Q1 NexFET włączonym szeregowo ze źródłem zasilania tworzą prostownik diodowy, rozładowując bramkę MOSFET w przypadku odwróconej polaryzacji. LM74610-Q1 może również posłużyć do konstrukcji dwóch naprzemiennych źródeł zasilania w konfiguracji ORing, zapewniając nadmiarowość. Udostępnione wideo wyjaśnia, jak chronić projekt przed wystąpieniem odwróconej polaryzacji napięcia.

 

Najważniejsze cechy układu LM74610-Q1:

  • Zerowy prąd spoczynkowy eliminuje rozładowanie baterii, wydłużając jej czas pracy
  • Obsługa zewnętrznego n-kanałowego tranzystora MOSFET zapewnia skalowalne rozwiązanie dla różnych natężeń prądu
  • Odporność na napięcie odwróconej polaryzacji do 45 V chroni przed skokami spotykanymi w motoryzacji. Ten wpis na blogu opisuje projekt obwodu zabezpieczającego przez odwróconą polaryzacją.
  • Zgodność z normą AEC-Q100 zapewnia ochronę przed wyładowaniami elektrostatycznymi do 4 kV – dla motoryzacji

Więcej informacji można znaleźć pod adresem http://www.ti.com/lm74610q1-pr-eu. Tam też można zamówić próbki oraz moduł demonstracyjny.

TI ma w ofercie również inteligentny kontroler diody LM74670-Q1 pracujący jako samochodowy alternator lub prostownik przemysłowego zasilacza prądu przemiennego (AC). Układ ten zapewnia wyższy prąd wysterowania bramki (70 uA) w porównaniu do LM74610-Q1 i pozwala obsłużyć sygnały zmienne do częstotliwości 300 Hz.

Układ LM74610-Q1 jest już dostępny w ilościach hurtowych u TI oraz autoryzowanych dystrybutorów. Mieści się w obudowie VSSOP o wymiarach 3 x 5 x 1,1 mm z ośmioma wyprowadzeniami. Cena wynosi 1,25 USD za sztukę przy zamówieniu 1000 sztuk. Dostępny jest również moduł demonstracyjny dla LM74610-Q1.

Duży wybór referencyjnych projektów zasilaczy dostępny jest do pobrania w bibliotece projektów referencyjnych.

Forum TI E2E poświęcone systemom zasilania pozwala wymienić wiedzę, rozwiązania i uzyskać pomoc społeczności.

O autorze