Nowy czujnik magnetorezystancyjny Honeywell

Czujniki można kupić w kilku wersjach: SM351RT i SM451R charakteryzują się  ultrawysoką czułością (około 7 gaussów) a SM353RT i SM453R mogą mierzyć indukcję magnetyczną na poziomie 14 gaussów. Rozrzut produkcyjny może powodować, że pewne egzemplarze będą dokładniejsze od innych, jednak producent gwarantuje czułość na poziomie maksimum 10 gaussów dla SMX51R i 20 gaussów dla SMX53R. Litera „T” przy nazwie czujnika pozwala odróżnić układy w obudowie SOT-23 od ich większych wersji w obudowie TO-92, z wygodnymi wyprowadzeniami do montażu ręcznego.

Bardzo istotną cechą nowej serii czujników jest relatywnie szeroki zakres dopuszczalnych napięć zasilania: od 3 V do 24 V. Dla czujników nie ma też różnicy biegunowość zastosowanych magnesów, co pozwoli uniknąć trudnych do wykrycia efektów ewentualnej pomyłki przy montażu.

Czujniki magnetorezystancyjne mają zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu, w medycynie i motoryzacji. Świetnie sprawdzają się one w urządzeniach do pomiaru poziomu wody, przepływomierzach, obrotomierzach, pozycjonowaniu urządzeń medycznych a nawet przy wykrywaniu pozycji drzwi lub okien. Dzięki wyjątkowej czułości układy z serii SMX51R można zastosować w aplikacjach, w których do tej pory nie było to możliwe, na przykład ze względu na konieczność uniknięcia silnych pól magnetycznych lub niemożliwość zastosowania dużych gabarytowo magnesów. Wersje w obudowie SOT-23 powinny szczególnie przyciągnąć uwagę projektantów układów chcących zaoszczędzić miejsce na płytkach drukowanych.

Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze