MakerDay: wspólna nauka, odkrywanie majsterkowania i nowych technologii

Roboty, Intel Edison i platforma Arduino zdominowały grudniowe spotkanie MakerDay #1, czyli wydarzenie, na którym hobbyści, twórcy i specjaliści przybliżali ideę Maker Movement szerokiemu spektrum odbiorców. W sumie przez siedzibę Fundacji Czwarty Sektor goszczącej załogę Makerspace Warszawa przewinęło się blisko ćwierć tysiąca ludzi. Organizatorzy zapowiedzieli, że to pierwsza z serii imprez.
Idea Maker Movement, chętniej nazywana przez twórców kulturą zaradności istnieje na świecie od wielu lat. Od około 2-3 lat gości też w Polsce w postaci Makerspace’ów, Hackerspace’ów oraz FabLabów. Swoje ośrodki wypracowały już: Zielona Góra (Fabryka Pasji), Trójmiasto (FabLab), Łódź (FabLab), Warszawa (Hackerspace oraz obecnie budowany Makerspace), Poznań (Makerspace Zakład), Kraków (Hackerspace), ale również mniejsze miejscowości, jak na przykład FabLab Czarne (Wisła Czarne).
Niezależnie od nazwy miejsca te starają się udostępniać swoją infrastrukturę oraz przekazywać wiedzę każdej zainteresowanej osobie. W zależności od organizacji na otwartych dniach lub w dowolnym momencie można przyjść, zobaczyć co się aktualnie w takim miejscu dzieje czy też zapisać na warsztaty tematyczne lub po prostu zacząć majsterkować lub tworzyć jakiś projekt.

 

Impreza MakerDay #1 została zorganizowana przez budujący się obecnie Makerspace Warszawa, który postawił sobie za cel pełną otwartość na członków, wsparcie innych organizacji tego typu, edukację dzieci i pomoc wykluczonym oraz szerzenie wiedzy o nowych technologiach, odnawialnych źródłach energii, ekologii i recyklingu.
Pierwszy MakerDay #1 zbiegł się z Mikołajkami, a to spowodowało, że przeszło ⅓ uczestników były dzieci. Twórcy i majsterkowicze mogli dzięki temu prowadzić wiele warsztatów z programowania w Scratchu (dla początkujących oraz sterowanie robotów), budowanie i programowanie robotów LoFi (opartych o platformę Arduino), pokazać jak działa drukarka 3D, realizować zajęcia z craftu, wycinania w sklejce drewnianej czy styropianie oraz dla nieco starszych zrealizować postawy obsługi platformy Intel Edison.
Inicjatywa Makerspace Warszawa zapowiada kolejne tego typu wydarzenia w pierwszym kwartale 2016 roku. Więcej informacji będzie można znaleźć na fabpage: https://www.facebook.com/MakerspacePolska/ lub zapisać się poprzez formularz na stronie: http://makerspace.pl/wlacz-sie/

Przemysław Jurgiel-Żyła

Współtwórca Makerspace Warszawa

 

O autorze