Układy Nordic w sterowaniu urządzeniami domowymi

Firma OORT wykorzystuje układ typu system-on-chip (SoC) o nazwie nRF51822, opracowany przez Nordic Semiconductor, aby umożliwić sterowanie sprzętami domowymi za pomocą aplikacji na smartfona lub przeglądarki internetowej, również spoza domu.

Dostawca specjalistycznych niskomocowych (ULP) układów radiowych Nordic Semiconductor zapowiedział, że OORT, wrocławska firma oferująca urządzenia bezprzewodowe i urządzenia Internetu Przedmiotów (IoT), wybrała modele Nordic nRF51822 do realizacji swych kontrolerów OORT Bluetooth Smart.

Kontrolery OOT Bluetooth Smart pozwalają producentom sprzętów domowych zmienić dowolne urządzenie elektroniczne lub elektromechaniczne w urządzenie z łącznością bezprzewodową. Dzięki temu użytkownicy takich inteligentnych urządzeń będą mogli kontrolować je za pomocą aplikacji OORT w swoim tablecie czy smartfonie pracującym pod systemem iOS lub Android. Dzięki rozwiązaniu OORT Smart Hub zapewniającym kompatybilność z WiFi oraz Bluetooth Smart można również sterować urządzeniami spoza domu – za pomocą urządzenia przenośnego lub platformy chmurowej OORT pracującej w standardowej przeglądarce.

Kontrolery OORT Bluetooth Smart oparte na układach Nordic można umieścić w dowolnym istniejącym urządzeniu – na przykład w pralce, piekarniku, lodówce, czajniku i ekspresie do kawy – bez potrzeby modyfikacji oryginalnego sprzętu. W taki sposób projektanci mogą zmienić prototypowe urządzenie w urządzenie z łącznością bezprzewodową w przeciągu 6 do 9 miesięcy.

Za pomocą smartfona lub tabletu z systemem iOS / Android użytkownicy mogą zlokalizować dowolne urządzenie wyposażone w łączność OORT w swym zasięgu. Następnie nadają mu nazwę i dodają urządzenie do grupy w ramach aplikacji, na przykład w zależności od pomieszczenia, w którym urządzenie się znajduje. Użytkownik może wówczas kontrolować wszystkie urządzenia bezprzewodowo, określać zasady i tworzyć scenariusze kierujące pracą każdego z urządzeń, na przykład włączając sprzęty kuchenne w odpowiedniej kolejności.

SmatHub łączy się ze wszystkimi urządzeniami użytkowymi za pośrednictwem protokołu Bluetooth Smart i wykorzystuje łączność Wi-Fi, aby umieścić dane w chmurze. Za pomocą platformy chmury OORT SmartHome można skonfigurować automatyczne czynności wykonywane przez urządzenia. Jednocześnie użytkownik może zebrać informacje z tych urządzeń i przetworzyć je do postaci raportów. Możliwe jest na przykład określenie częstości użycia danego sprzętu lub pomiar pobieranej mocy.

Nordic nRF51822 to wielofunkcyjny układ typu SoC obsługujący wiele protokołów, dostosowany do obsługi Bluetooth Smart i energooszczędnych urządzeń bezprzewodowych w paśmie 2,4 GHz. Układ nRF51822 jest oparty na procesorze w rdzeniem ARM Cortex-M0. DO wyboru są opcje z pamięcią Flash 128 lub 256 kB oraz 16 lub 32 kB RAM. Wbudowany układ nadawczo-odbiorczy na pasmo 2,4 GHz jest w pełni kompatybilny z ostatnią specyfikacją Bluetooth 4.2. W kontrolerach OORT Bluetooth Smart układ nRF51822 zapewnia łączność bezprzewodową z urządzeniami Bluetooth Smart kompatybilnymi z systemem iOS lub Android.

O autorze