NerO – energooszczędna płytka firmy FTDI dla platformy Arduino

Sercem nowej płytki, zgodnej z wersją Arduino UNO, będzie mikrokontroler ATMEGA328, taktowany częstotliwością 16 MHz i wyposażony w złącze interfejsu USB. Do połączenia tego interfejsu z natywnym dla Arduino protokołem RS232 producent wykorzystał swój własny układ scalony FT231XS. Dzięki obecności USB możliwe jest bezpośrednie połączenie układu z komputerem, nawet wyposażonym w system MS Windows 10, co nie jest wcale oczywiste w rodzinie Arduino.

Starannie zaprojektowana płytka wyposażona jest w szereg wyjść, przełącznik pozwalający na włączanie zewnętrznego zasilania 5V i kilka diod LED, pomocnych przy debugowaniu. Mimo, że główna akcja promocyjna nowego układu toczy się w serwisie Kickstarter, gdzie firma stara się zebrać 1500 funtów, produkcja w serbskich zakładach MikroElektronika idzie już pełną parą. Schematy wszystkich podukładów, zgodnie z koncepcją OpenHardware są dostępne na stronie projektu. Dotyczy to również wysoce wydajnego wyjścia na napięcie 5 V i prąd do 1 A – jego schemat, oparty o tzw. przekształtnik buck (z ang. buck converter) AOZ1282CI, można nie tylko obejrzeć na stronach serwisu Kickstarter, ale także wykorzystać we własnym projekcie.

W płytkę FTDI NerO można w ramach akcji promocyjnej na Kickstarterze zainwestować kwoty zaczynające się od 10 funtów (wówczas otrzyma się układ z produkcji pilotażowej) a kończące na 190 funtach (co gwarantuje dwadzieścia egzemplarzy z produkcji masowej).

Dystrybutorem produktów FTDI w Polsce jest firma Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze