Nowe przemysłowe rozwiązanie kontroli napędu od Texas Instruments

Firma Texas Instruments zapowiedziała pierwsze na rynku rozwiązanie typu system-on-chip, które obsługuje zarówno cyfrowe, jak i analogowe czujniki położenia. Nowe mikrokontrolery TMS320F28379D oraz TMS320F28379S stanowią rozszerzenie oferty mikrokontrolerów TI C2000 Delfino. Wraz z biblioteką DesignDRIVE Position Manager pozwalają na łatwe podłączenie czujników położenia. Rozwiązanie to poprawia także wydajność systemu dzięki kompletnej realizacji dekodowania układzie scalonym i zmniejszeniu opóźnienia komunikacji. Przekłada się to na szybsze działanie pętli kontroli. Projektanci mogą teraz obniżyć koszt projektowanego systemu poprzez zmniejszenie powierzchni układu w przypadku rozwiązań typu FPGA lub ASIC. Position Manager umożliwia korzystanie z podstawowych funkcji do podłączenia czujników typu EnDat2.2, BiSS-C, resolver oraz Sin/Cos. Przekłada się to skrócenie czasu projektowania, obsługi i testowania. Platforma DesignDRIVE jest oparta architekturze mikrokontrolerów TI C2000 zapewniającej kontrolę w czasie rzeczywistym. Jest ona przeznaczona do tworzenia napędów i serwomechanizmów używanych w robotyce i przemyśle, w urządzeniach sterowanych numerycznie, windach, obróbce materiałów, transporcie i innych zastosowaniach.

DesignDRIVE stanowi jednolitą platformę sprzętowo-programową ułatwiającą projektowanie i testowanie rozwiązań z wykorzystaniem różnego rodzaju topologii napędów i serwomechanizmów. Position Manager to nowa biblioteka oprogramowania wchodząca w skład platformy DesignDRIVE, umożliwiająca projektantom bezproblemowe podłączenie czujników analogowych i cyfrowych. Mikrokontrolery TMS3 20F28379D oraz TMS320F28379S są pierwszymi układami z serii C2000 zapewniającymi natywną obsługę biblioteki Position Manager. Position Manager jest kluczowym elementem rozwiązań DesignDRIVE, dzięki któremu można obniżyć nakład pracy na projektowanie, obsługę i utrzymanie układów FPGA lub ASIC, wymaganych zazwyczaj do podłączenia czujników wymienionych typów.

Opracowana przez TI technologia Position Manager jest kompatybilna zarówno z czujnikami analogowymi, jak i cyfrowymi. Pozwala to pojedynczemu mikrokontrolerowi C2000 Delfino obsłużyć czujniki różnych typów, takich jak EnDat 2.2, BiSS-C, resolver, Sin/Cos oraz enkodery inkrementalne, w tym protokoły CW/CCW. Texas Instruments ma w swej ofercie zarówno cyfrowe, jak i analogowe czujniki położenia dla przemysłu. TI podjął współpracę z firmą Heidenhain, czołowym dostawcą czujników położenia, aby przetestować rozwiązania wbudowane w układ i zapewnić kompatybilność.

Jak skorzystać ze zintegrowanej platformy:

  • Zestaw projektowy C2000 DesignDRIVE stanowi łatwą drogę do poznania różnorodnych topologii sterowników napędu. Pozwala również na łatwe rozszerzenie systemu dzięki komunikacji w czasie rzeczywistym za pomocą protokołu Ethernet. Umożliwia to tworzenie lepszych, zintegrowanych rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo funkcjonalne.
  • DesignDRIVE jest obsługiwane przez pakiet controlSUITE dla układów TI C2000. Zawiera konkretne przykłady sterowników wektorowych napędów. Uwzględniają one natężenie prądu, szybkość i pozycję w pętli kontrolnej, co pozwala natychmiast rozpocząć testowanie i projektowanie z użyciem tych układów.
  • Użytkownicy mogą ponadto pobrać zintegrowane środowisko programistyczne (IDE) TI Code Composer Studio, aby utworzyć kod oraz debugować.
  • Aby umożliwić symulację z wykorzystaniem modeli oraz ułatwić tworzenie oprogramowania, mikrokontrolery TI C2000 F28379D oraz F28379S są w pełni kompatybilne z modelami F28377D oraz F28377S. Obsługują je narzędzia Mathworks Simulink oraz Embedded Coder.
  • Dostępne są referencyjne projekty interfejsu oraz projekty zasilaczy dla napędów do wykorzystania bezpośrednio lub zmodyfikowania zgodnie z własnymi potrzebami.

Poza wykorzystaniem mikrokontrolerów C2000 i technologii DesignDRIVE projektanci mogą użyć rodziny izolowanych sterowników bramki ISO582S. Układy te pozwalają na tworzenie stopni mocy w systemach przemysłowych. Omawiana rodzina zapewnia najwyższe na rynku napięcia pracy – do 1,5 kV (wartość średniokwadratowa), najwyższy poziom tłumienia zmian składowej stałej (CMTI) – 100 kV/us, a także precyzyjne parametry czasowe. Pozwala to na wydajne wysterowanie wysokonapięciowych tranzystorów IGBT o wysokiej częstotliwości oraz przełączników mocy SiC. Ceny nowych układów zaczynają się od 2,15 USD przy zamówieniach 1000 sztuk.

Mikrokontrolery TMS320F28379D oraz TMS320F28379S są już dostępne w cenie 17,20 USD przy zamówieniu 1000 sztuk. Zestaw TI DesignDRIVE (TMDXIDDK379D), który zawiera sprzęt oraz oprogramowanie, jest dostępny w cenie 999 USD za pośrednictwem TI Store i autoryzowanych dystrybutorów. Użytkownicy mogą również pobrać aplikację Position Manager ze strony DesignDRIVE serwisu TI.com.

Dodatkowe informacje:

O autorze