Tibbo Project System – modułowe podejście do projektowania urządzeń wbudowanych

Zamiast trudnego i pracochłonnego projektowania i lutowania układów scalonych do obsługi peryferiów oraz wejść/wyjść urządzenia, można ułożyć je z gotowych modułów i opakować w estetyczną obudowę.

Tibbo Project System (TPS) to rozwiązanie dla projektantów elektroniki, którzy nie chcą zagłębiać się w tajniki działania poszczególnych modułów swojej płytki, dociekać jaki rezystor i kondensator powinien ustalać napięcie na wejściu modułu ładowania, szukać zimnych lutów ani ciągnąć kynaru z powodu pomyłki w projekcie PCB. Zamiast tego mogą oni zaopatrzyć się w płytkę projektową Tibbo (ang. Tibbo Project PCB), a następnie wybrać kilka spośród mnogości gotowych modułów (tzw. Tibbitów) i podłączyć je do standardowych gniazd w płytce.

Sama płytka zawiera jedynie procesor, port ethernetowy i wejście zasilania. W mniejszej wersji jest ona wyposażona w 6 gniazd na Tibbity, a większej w 14. Do każdego gniazda można przyłączyć niewielki, sześcienny kolorowy moduł zawierający potrzebne nam peryferium.

Oferta Tibbitów jest bardzo szeroka. Znajdziemy tu moduły wejść/wyjść powszechnie używanych standardów komunikacji przewodowej (np. RS232) bloki pełniące funkcje sensoryczne (czujniki światła, temperatury, potencjometry) a także całkiem zaawansowane moduły analogowo-cyfrowe (np. moduł zasilania PoE) ze szczególnym uwzględnieniem układów do komunikacji bezprzewodowej (np. modem GPRS czy WiFi).

Po rozmieszczeniu bloków na płytce projektowej można dopełnić dzieła, zamykając je w estetycznej obudowie z diodami LED i przyciskami, a w przypadku mniejszego formatu płytki – nawet z ekranem LCD. Moduły wejść/wyjść mocowane na krawędzi płytki projektowej są kompatybilne z obudową, więc nie ma potrzeby wiercenia lub wycinania ścianek, żeby wyprowadzić z niej porty – wszystko samo układa się w gotowe urządzenie.

Proces zamawiania elementów został przygotowany specjalnie z myślą o TPS. Projektant ma do dyspozycji narzędzie, które pozwala on-line zaprojektować urządzenie i poukładać elementy, a także sprawdzić zgodność podstawowych założeń (np. czy pobór prądu wszystkich wykorzystanych układów nie przekroczy dostępnego prądu zasilania).

Po przygotowaniu całej części sprzętowej przychodzi czas na rozwój oprogramowania. Także na tym polu Tibbo ma dość bogatą ofertę, obejmującą zintegrowane środowisko programistyczne Tibbo IDE (w skrócie TIDE)  i system operacyjny Tibbo OS (w skrócie TIOS).

Tibbo Project System przenosi proces projektowania eksperymentalnych urządzeń elektronicznych na wyższy poziom – z dala od oparów topnika i poparzonych lutownicą palców. Cały niezbędny warsztat pracy to komputer osobisty. Bez wątpienia jest to wielki ukłon w stronę osób zainteresowany koncepcją Internetu Rzeczy (Internet of Things), które dotychczas były zniechęcone koniecznością zdobycia praktycznych umiejętności montażu elektroniki lub dostępnością jedynie gotowych, niekonfigurowalnych urządzeń.

Dystrybutorem produktów Tibbo w Polsce jest firma Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

 

 

 

O autorze