FT51A od FTDI – mikrokontroler z hubem USB

Legendarna już architektura, mimo że obecna jest na rynku od dawna, wciąż cieszy się zainteresowaniem elektroników. FTDI właśnie zaprezentował układy FT51A, które są kompatybilne z 8-bitowym oryginałem.

Kiedy nie jest potrzebna duża moc obliczeniowa, za to niezbędny relatywnie energooszczędny mikrokontroler, układy takie jak FT51A są bardzo dobrym rozwiązaniem. Podobnie jak 8051, mają sprawdzony interfejs oraz przemyślane wyprowadzenia elektryczne i peryferia. „Pod maską” znajdziemy jednak bardzo nowoczesny układ, który pozwala na taktowanie częstotliwością 48 MHz (z wewnętrznego oscylatora) i zapewnia 16 kB pamięci danych programu. FT51A posiada także wbudowany debugger.

Oprócz standardowych peryferiów mikrokontrolerów takich jak liczniki, wyjścia analogowe, czy obsługa popularnych interfejsów komunikacyjnych (SPI, I2C, UART – wszystkie ze wsparciem DMA), FTDI dołożył do swojego produktu także obsługę standardu USB 2.0 z możliwością pracy w trybie koncentratora (ang. hub). Można wówczas połączyć kaskadowo wiele układów FT51A lub innych urządzeń obsługujących ten standard komunikacji.

FT51A z racji 8-bitowej szyny danych jest niezbyt szybkim ale za to tanim i energooszczędnym układem. Typowy pobór mocy przy zasilaniu napięciem 5 V to 20 mA. W trybie uśpienia spada ono do 150 ?A. Układ znajdzie zastosowanie w różnych urządzeniach elektronicznych służących do ciągłej kontroli i sterowania. Współpraca ze standardem USB daje architekturze 8051 powiew świeżości. Więcej szczegółów oraz pełną dokumentację techniczną można znaleźć na stronie produktu.

Dystrybutorem produktów FTDI w Polsce jest firma Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze