Nowy, funkcjonalny wyświetlacz firmy Panasonic

 

Czy można zastosować 7-calowy ekran zamiast 5,7-calowego przy niewiele większych rozmiarach obudowy? Panasonic znalazł odpowiedź – wyświetlacze GT707, dzięki podłużnemu kształtowi i wąskiej obudowie, pozwolą wyprodukować bardziej funkcjonalne, ale wciąż niewielkie urządzenia.

Dotychczas Panasonic produkował wyświetlacze GT32T-R o przekątnej 5,7-cala, których wysokość wynosiła 128,8 mm. W przypadku 7-calowego GT707 wysokość ekranu wraz z obudową wynosi 122 mm a więc nieco mniej niż w przypadku poprzednika. Jest to możliwe dzięki zmianie formatu ekranu z kwadratowej na bardziej panoramiczną. Pociągnęło to za sobą zwiększenie szerokości ekranu ze 163,2 mm do 186 mm. Nowa rozdzielczość ekranów do 800×480 pikseli.

Ekran wymaga napięcia 24V, które służy do zasilenia ciekłokrystalicznej matrycy TFT, zdolnej do wyświetlania 65536 kolorów z kontrastem 500:1, oraz białego podświetlenia LED. Panasonic gwarantuje, że pobór prądu nie przekracza 250 mA. Całe urządzenie wraz z obudową waży 360 g i charakteryzuje się dobrą odpornością na kurz i wilgoć, potwierdzoną normą IP65.

Do komunikacji z wyświetlaczem służy port miniUSB. Obraz można przesyłać prosto z komputera, ale można także wykorzystać wbudowany port na kartę pamięci SD/SDHC w celu przechowywania obrazów lub innych danych. Istotną cechą, świadczącą o przeznaczeniu nowej serii wyświetlaczy, jest możliwość wyświetlania informacji o stanie sterowników PLC z serii FP i przesyłanie danych do tych sterowników, przy wykorzystaniu oprogramowania FPWIN. Wraz z wersją FPWIN GR7 lub Pro7 powstała także możliwość pracy w trybie pass-through, która pozwala na jednoczesne debuggowanie sterownika na wyświetlaczu i na podłączonym do niego komputerze PC. Oczywiście jest to tylko jedno z niezliczonych zastosowań wyświetlacza GT707.

Dystrybutorem produktów Panasonic w Polsce jest firma Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze