Seria czujników niskich temperatur LTP firmy Honeywell

Przy projektowaniu nowej serii czujników przywiązywano szczególną wagę do responsywności, wydajności, konfigurowalności i kompatybilności wstecznej.

Wbrew nazwie nowa seria czujników jest w stanie zmierzyć temperatury w zakresie od -40oC do +150oC, co w zupełności wystarczy w bardzo wielu zastosowaniach nie tylko w aparaturze domowej, ale także przy pomiarze temperatury gazów wlotowych silników lub ich chłodzeniu czy też przy kontroli temperatury płynów w systemach hydraulicznych. Największą dokładność pomiaru seria LTP oferuje w zakresie od 25oC do 100oC i wynosi ona wówczas ±0,8oC. Poniżej tego zakresu temperatury dokładność wynosi ±2,5oC a powyżej ±2oC. Po przekroczeniu 125oC dokładność spada do ±3,5oC.

Aby udowodnić, że system błyskawicznie reaguje na zmianę temperatury producent poddał układ pomiarom czasu adaptacji odczytów przy nagłej zmianie temperatury otoczenia z 25oC do 85oC. Okazuje się, że w przypadku zanurzenia w płynach (zbadano olej krzemowy i wodę) czas adaptacji odczytów był poniżej 15s. Kiedy czujnik opływało powietrze z prędkością 10 m/s czas reakcji na zmianę temperatury wynosił 20s.

Rzecz jasna od tego typu czujników oczekuje się wysokiej odporności na wodę i kurz. Seria LTP spełnia normę IP67. Obudowa zakończona jest długą sondą – od 20 mm do 50 mm. Zastosowano jednopinowy interfejs służący do pomiaru rezystancji termistora, który jest podstawą działania układu.

Honeywell zapewnił też wysoką konfigurowalność układu oferując on-line narzędzie pozwalające wybrać żądaną długość sondy, interfejs elektryczny, rozmiar śruby montażowej i średnicę gwintu oraz konkretny model termistora, definiujący zakres mierzonego oporu. Projektanci systemów mogą więc dobrać dokładnie taki typ układu jaki ich interesuje.

Więcej szczegółów oraz rzeczony konfigurator można znaleźć na oficjalnej stronie produktu.

Dystrybutorem produktów Honeywell w Polsce jest firma Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

 

O autorze