Energooszczędny procesor ARM dla przenośnych wyświetlaczy 4K

Firma ARM zaprezentowała swój najbardziej wydajny i energooszczędny procesor dla wyświetlaczy zdolny obsłużyć rozdzielczość 4K. Jest to niedrogie rozwiązanie pozwalające zapewnić niezwykłe wrażenia wizualne. Procesor obrazu ARM Mali-DP650 ma umożliwić rozwój lepszych wyświetlaczy i gier w urządzeniach przenośnych, a także pozwolić użytkownikom na korzystanie z tych samych treści na małych ekranach urządzeń przenośnych, jak i dużych monitorach w rodzaju telewizorów 4K.

Procesor obrazu Mail-DP650 pozwoli na realizację ekranów w urządzeniach przenośnych z obsługą wielu warstw obrazu, z grafiką  statyczną i wideo, w rozdzielczości full HD (1920×1080) i wyższych. Jednocześnie zapewni doskonałą jakość obrazu i długi czas pracy na baterii.

Smartfony i tablety stają się coraz częściej przenośnymi nośnikami treści, pozwalając raz ściągnąć plik i wyświetlać go na dowolnym ekranie w zależności od sytuacji. Możliwość strumieniowania obrazu najlepszej jakości z urządzenia mobilnego na dowolny ekran jest istotną funkcją, którą zapewnia technologia wyświetlacza ARM Mali.

Mali-DP650 obsługuje szeroki zakres rozdzielczości obrazu. Procesor został zoptymalizowany pod kątem formatów 2,5K, w tym WQXGA (2560×1600) dla tabletów i WQHD (2560×1440) dla telefonów komórkowych. Możliwość transmisji strumieniowej obrazów 4K (3840×2160) z urządzenia przenośnego na większe ekrany sprawia, że produkcja materiałów o wysokiej jakości stanie się bardziej opłacalna – widzowie mają do nich dostęp w dowolnym miejscu.

Rynek urządzeń mobilnych szybko adoptuje wysokie rozdzielczości powyżej full HD, wśród których 2,5K stanowi najczęstszy wybór, a rozdzielczość 4K jest priorytetowym celem. Firmy ARM oraz BOE podjęły współpracę, aby zapewnić kompatybilność swych układów dla wyświetlaczy także w przyszłości. Procesor obrazu Mali-DP650 jest zgodny z tym założeniem – jest zoptymalizowany pod rozdzielczość 2,5K, ale potrafi też obsłużyć 4K. Dzięki podziałowi ekranu może uzyskać dwukrotną szybkość przetwarzania pikseli. Wraz ze zmienną częstotliwością odświeżania powala to uzyskać wyższe rozdzielczości, a także oszczędzać energię.

 

Szczegóły techniczne Mali-DP650:

  • Mali-DP650 pomimo małych wymiarów ma wiele zaawansowanych funkcji, w  tym obsługę do 7 warstw obrazu, obroty,  wysokiej jakości skalowanie obrazu, a także funkcje oszczędzania energii, takie jak kompresja bufora ramki ARM (AFBC).
  • Podwojenie szerokości magistrali AXI do 128 bitów oraz jednostka zarządzania pamięcią (MMU) z funkcją prefetch pozwoliły Mali-DP650 na obsługę większej liczby warstw 4K i zwiększenie tolerancji na opóźnienie pamięci systemowej w stosunku do modelu Mali-DP550.
  • Układ Mali-DP650 został zaprojektowany, aby wygodnie łączyć się z MMU ARM (układ ARM CoreLink MMU-500), co umożliwia uzyskanie rozdzielczości do 4K przy częstotliwości odświeżania 60 fps.
  • Tryb z podziałem ekranu pozwala rozwiązaniom opartym specyfikacji MIPI D-PHY  uzyskać rozdzielczości powyżej 1080p w panelach przenośnych. Zmienna częstotliwość odświeżania (VRR) pozwala panelom oszczędzać energię i wydłużyć czas pracy na baterii.
  • Mali-DP650 towarzyszy oprogramowanie dla najnowszej wersji systemu Android zoptymalizowane pod kątem sterowników Mali-GPU oraz Mali-Video.

O autorze