IO Ninja – programowalny sniffer, monitor sieciowy i emulator portów

Firma Tibbo Technology znana jest głównie z projektu TPS (Tibbo Project System), jednak IO Ninja dowodzi, że nieobce są jej także zagadnienia sieciowe i programistyczne. Na tym polu inżynierowie z Tibbo ponownie wykazali się nietuzinkowym i nowatorskim podejściem do tematu.

Cechą, która szczególnie wyróżnia IO Ninja, jest sposób programowania. Tibbo oddaje użytkownikom do dyspozycji język Jancy oraz dedykowane zintegrowane środowisko programistyczne, dzięki którym mogą utworzyć z IO Ninja dowolne narzędzie, lub nawet połączenie różnych narzędzi, dokładnie dopasowane do ich potrzeb. Jancy jest ciekawym połączeniem języków C++ i Java. Opiera się on na zasadzie programowania reaktywnego, która opiera się na dynamicznym przepływie danych i idealnie nadaje się do tworzenia interfejsów lub oprogramowania pomiarowo-kontrolnego takiego jak monitor sieciowy.

Ciekawy sposób konfiguracji to jednak dopiero początek zalet IO Ninja. Spore wrażenie robi również jego wszechstronność. Najbardziej podstawową funkcją jest emulacja portów różnych standardów: szeregowego, TCP, UDP, SSH. IO Ninja pozwoli przechwytywać dane zmierzające na zadany adres dowolnym z tych protokołów a także obserwować przepływ tych danych w sieci. Oprogramowanie firmy Tibbo może również stawać w szranki z najlepszymi dostępnymi snifferami. Oparte o sterownik PCap, będący standardowym narzędziem do wyłapywania pakietów, używanym między innymi w popularnym WireSharku, IO Ninja wyróżnia się na tle konkurencji łatwym do śledzenia logiem, który świetnie radzi sobie z danymi binarnymi. Kolejna ciekawa funkcja to możliwość przekierowywania ruchu pomiędzy dowolnymi obsługiwanymi protokołami. IO Ninja potrafi także obsłużyć binarną komunikację z urządzeniami reprezentowanymi przez pliki w systemie, ustanowić proxy TCP, podsłuchiwać komunikację międzyprocesową i wiele innych rzeczy.

Prezentowana właśnie wersja 3.x oprogramowania firmy Tibbo obsługuje komunikację z wykorzystaniem protokołu Ipv6 i jest całkowicie darmowa do zastosowań prywatnych. Jeśli chce się korzystać z IO Ninja w celach zarobkowych, to konieczne jest wykupienie licencji (99 USD dla jednej osoby lub 499 USD dla grupy do 30 osób). Instalator dla wybranego systemu operacyjnego można pobrać tu.

Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze