RX230 – rozszerzenie serii mikrokontrolerów RX231 firmy Renesas

Firma Renesas Electronics Europe przedstawiła nową serię 32-bitowych mikrokontrolerów RX230, które charakteryzują się optymalnym połączeniem wysokiej wydajności w przetwarzaniu sygnałów i obliczeniach zmiennoprzecinkowych (FPU) oraz niskiego poboru mocy. Układy RX230 pracują w szerokim zakresie napięcia zasilania: od 1,8 do 5,5 V. Nowe mikrokontrolery są dostosowane do zadań wymagających dużej wydajności obliczeniowej w sytuacjach, w  których dostępny poziom napięcia zasilania jest niski. Takie warunki występują w niektórych zastosowaniach przemysłowych oraz użytkowych. Mikrokontrolery zapewniają też elastyczność przydatną w urządzeniach AGD.

W porównaniu do istniejącej serii RX231, układy RX230 zostały zoptymalizowane pod kątem pojemności wbudowanej pamięci Flash i liczby funkcji. Takie rozwiązanie odpowiada wymaganiom tanich systemów przemysłowych i użytkowych, które nie wymagają użycia interfejsów USB ani CAN, a ich rozmiar kodu mieści się w pamięci Flash o pojemności 256 kB, natomiast maksymalny rozmiar wbudowanej pamięci RAM to 32 kB.

Seria RX230 może realizować wymagające obliczenia, takie jak usuwanie szumu z sygnałów cyfrowych czy obliczenia zmiennoprzecinkowe. Zapewnia to potężny 32-bitowy rdzeń RXv2 z jednostkami DSP oraz FPU. Dzięki zastosowaniu najnowszych procesów technologicznych, inżynierom z firmy Renesas udało się nie tylko obniżyć pobór mocy, ale też zmniejszyć częstotliwość zegara i jednocześnie przyspieszyć obliczenia. Rdzeń RXv2 wykorzystany w RX230 osiąga ten sam wynik, co jego poprzednik – 4,16 punktów CoreMark na MHz, co stanowi wysoki wynik w tej klasie układów. Jednocześnie mikrokontrolery RX230 pobierają prąd jedynie 0,8 uA w trybie oczekiwania, co pozwala projektantom systemów z zasilaniem bateryjnym na wydłużenie czasu pracy.

 

Najważniejsze cechy mikrokontrolerów z serii RX230:

  1. Wysoka wydajność w stosunku do poboru mocy:

Rdzeń RXv2 zapewnia wynik 4,16 CoreMark/MHz oraz taktowanie zegara 54 MHz. Oznacza to około 4-krotny wzrost wydajności DSP oraz 6-krotny wzrost wydajności FPU. Dzięki temu nowe mikrokontrolery znacznie skracają czas potrzebny na realizację wymagających zadań, takich jak filtracja cyfrowa.

Seria RX230 osiągnęła bardzo niski pobór prądu równy 0,8 ?A w trybie uśpienia przy zachowaniu zawartości pamięci SRAM i rejestrów procesora. Minimalny czas budzenia uśpionych układów RX230 wynosi 5 ?s, co pozwala zmniejszyć straty prądu podczas budzenia i jednocześnie szybko reagować na zdarzenia zewnętrzne. Po upływie tego czasu można wykonywać aplikacje z pamięci Flash i korzystać z funkcji analogowych, takich jak przetwornik analogowo-cyfrowy.

Seria RX230 zapewnia też dodatkowy czasomierz dla trybu o obniżonym poborze mocy (LPT). Pobiera on dodatkowy prąd 0,4 uA, ale za to pozwala projektantowi systemu zaprogramować czas budzenia w bardzo szerokim zakresie, co z kolei zmniejsza pobór prądu w różnych zastosowaniach.

 

  1. Wysoka czułość klawiatury dotykowej

Układy RX230 zapewniają sprawdzone rozwiązanie wykrywania dotyku dzięki drugiej generacji pojemnościowej technologii Renesas.

W pierwszym dotykowym trybie pracy dostępnych jest do 24 klawiszy w przypadku obudowy ze stoma wyprowadzeniami i 6 klawiszy w przypadku 48 wyprowadzeń. W drugim wielodotykowym trybie pracy mikrokontrolery RX230 może obsłużyć do 64 klawiszy. Układ łączy wysoką czułość z dużą tolerancją na szumy. Modele RX230 potrafią wykryć dotyk nawet, gdy panel jest mokry lub gdy użytkownik używa rękawic. Pozwala to na projektowanie praktycznych urządzeń z interfejsem pracujących w trudnych warunkach.

 

  1. Bezpieczne rozwiązanie

Zgodność układów z międzynarodowymi standardami bezpieczeństwa jest ważna w takich zastosowaniach, jak automatyka przemysłowa, sprzęty AGD i kontrola instalacji elektrycznych. Mikrokontrolery RX230 oferują rozbudowane sprzętowe funkcje bezpieczeństwa, w tym autodiagnostykę, wykrywanie odłączenia wejścia we wbudowanym przetworniku analogowo-cyfrowym, układ mierzący dokładność częstotliwości zegara, niezależny watchdog i wbudowane sprzętowe testowanie pamięci, które pozwala wykryć anomalie w wewnętrznej pamięci RAM.

 

  1. Solidna budowa

Seria RX230 może pracować w zakresie napięcia zasilania od 1,8 do 5,5 V, co pozwala projektantom na swobodę w tworzeniu rozwiązań i zmniejsza problemy związane ze stosunkiem sygnału do szumu. Co więcej, RX230 zapewnia nie tylko pracę, ale też programowanie i zerowanie wewnętrznej pamięci Flash w całym tym zakresie napięcia. Przekłada się to na łatwiejsze i tańsze projektowanie systemu. Praca w szerokim zakresie napięcia zasilania sprawia, że RX230 może łatwo spełnić wymagania stawiane sprzętom AGD i automatyce przemysłowej.

Układy z serii RX230 znajdują się już w produkcji masowej.

Więcej informacji: http://www.renesas.com/products/mpumcu/rx/rx200/rx231/index.jsp.

O autorze