Pamięci FRAM i NVSRAM w postaci wafli krzemowych

 

Firma Cypress Semiconductor dodała do swej oferty zaawansowanych nieulotnych pamięci RAM (NVRAM) produkty w postaci wafli. Dotychczasowa oferta NVRAM obejmuje pamięci ferromagnetyczne (FRAM) i nieulotne pamięci statyczne (NVSRAM) – technologie chroniące kluczowe dane podczas awarii zasilania. Wiele krytycznych systemów, w których potrzebne są unikalne cechy pamięci FRAM i NVSRAM, wymaga również stosowania surowych układów scalonych, aby uzyskać małe wymiary lub nietypowe kształty.

Więcej informacji o ofercie NVRAM firmy Cypress znajduje się na stronie http://www.cypress.com/nonvolatile

Pamięci Cypress FRAM są najbardziej energooszczędną technologią NVRAM na rynku. Zapewniają praktycznie nieograniczoną liczbę cykli zapisu na poziomie 100 trylionów. Materiał ferroelektryczny zastosowany w komórkach pamięci F-RAM jest bardzo odporny na uszkodzenia danych spowodowane promieniowaniem lub oddziaływaniem pola magnetycznego. Zapewnia tym samym odporność na błędy w takich zastosowaniach, jak medycyna, lotnictwo i obronność. Cypress nvSRAM to najszybsza technologia NVRAM na rynku z czasami dostępu osiągającymi 20 ns. Zapewnia ona nieulotne przechowywanie danych bez potrzeby użycia dodatkowej baterii i zapewnia nieograniczoną żywotność.

Cypress oferuje wiele różnych produktów FRAM o pojemności od 4 kb to 4 Mb i napięciach zasilania od 2,0 V do 5,5 V. Pamięci FRAM firmy Cypress praktycznie się nie zużywają, zapewniając 100 trylionów (1012) cykli zapisu i odczytu. Dzięki temu są dobrym rozwiązaniem do zastosowań wymagających częstych zapisów. FRAM to rozwiązanie o bardzo niskim zużyciu mocy – jest tak, ponieważ komórka FRAM z zasady pobiera niewiele mocy i pracuje bez pompy ładunkowej. Pamięci tego typu są odpowiednie do zastosowań wymagających wysokiej wydajności, dużej niezawodności oraz niskich kosztów pamięci nieulotnej. Przykładowe obszary obejmują motoryzację, przemysł, komputery i urządzenia sieciowe, inteligentne mierniki oraz wielofunkcyjne drukarki.

Pamięci Cypress NVSRAM zamiast baterii wykorzystują ładunek zgromadzony na zewnętrznym kondensatorze. Dzięki temu można je umieścić podczas standardowego procesu montażu PCB. Pamięci Cypress są zgodne z dyrektywą ROHS i mogą bezpośrednio zastąpić produkty typu SRAM oraz BBSRAM, zapewniając trwałe przechowywanie danych. Transfery danych z pamięci SRAM do nieulotnych pamięci są wykonywane automatycznie po spadku zasilania. Przy włączeniu zasilania dane są przywracane do SRAM z pamięci nieulotnej. W komunikacji sieciowej i systemach komputerowych, macierzach RAID i systemach przemysłowych pamięci NVSRAM zapewniają dużą szybkość transferu danych i jednocześnie integralność danych w przypadku awarii zasilania – bez potrzeby użycia baterii.

Cypress obecnie ma w ofercie produkty w postaci surowych wafli o pojemności od 256 Kb do 4 Mb w przypadku pamięci FRAM i od 1 Mb do 16 Mb NVSRAM. Więcej informacji o produktach można uzyskać na stronie http://www.cypress.com/products/f-ram-and-nvsram-wafer-and-die-support. Cypress może dostarczyć wafle odpowiadające innym nieulotnym produktom RAM na życzenie klientów. Bezpośrednie pytania odnośnie oferty można kierować na adres nvramwafersupport@cypress.com.

O autorze