Quectel: EC25 – nowy moduł LTE cat.4

Dla klientów wymagających bardzo szybkich transferów, a zarazem niezawodnego działania nawet w sytuacjach niewystarczającego zasięgu szybkich sieci mobilnych, firma Quectel przygotowała nową serię EC25.

Zacznijmy od najważniejszych parametrów: moduły z serii EC25 to modemy kategorii 4, tzn. potrafią pobierać dane z sieci czwartej generacji z szybkością do 150 Mbps. Przesył danych z modułu może się odbywać z  szybkością 50 Mbps.

Te zawrotne szybkości transferu danych dotyczą sytuacji kiedy moduł znajduje się w zasięgu nadajników sieci LTE. Wielką zaletą serii EC25 jest jednak tzw. wsteczna kompatybilność ze starszymi technologiami, które nie gwarantują tak dobrych parametrów transmisji ale dają dużo lepsze pokrycie przestrzenne, a poza większymi miastami stanowią jedyne źródło sygnału sieci mobilnych. W razie braku sygnału LTE, moduły Quectela potrafią automatycznie przełączyć się na sieć UMTS/HSPA+, a w przypadku gdy i takie nadajniki nie znajdują się w pobliżu modułu, skorzysta on z opcji transferu danych w technologii GPRS lub EDGE. Użytkownik ma także możliwość ręcznej zmiany wykorzystywanej technologii.

Dodatkowym atutem nowej serii modułów jest obecność odbiornika sygnału GNSS. Ten system nawigacji znajduje się na razie we wczesnym stadium rozwoju i korzysta z istniejącej infrastruktury satelitarnej GPS Navstar i rosyjskiego systemu GLONASS. Kolejna wersja tego globalnego systemu ma uzyskać lepsze parametry niż popularny GPS, dzięki wykorzystaniu systemów amerykańskich, rosyjskich oraz europejskiego programu Galileo.

Sercem układów z serii Quectel EC25 jest mikrokontroler z rdzeniem ARM Cortex-A7, taktowany częstotliwością 1,2 GHz, co zapewni modułowi wydajną pracę, przy rozsądnym zużyciu energii. Moduł jak zwykle zamknięto w wygodnej obudowie LCC, a do dyspozycji klientów udostępniono zestawy startowe, wersję modułu w standardzie miniPCIe, układy referencyjne oraz sterowniki dla systemów operacyjnych (Android, Linux, Windows).

Układ ma być dostępny już w drugim kwartale bieżącego roku.

Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze