R-Car D1 – SoC firmy Renesas dla tablic rozdzielczych 3D

 

Firma Renesas Electronics przedstawiła pierwsze układy typu SoC (system-on-chip) z serii R-Car – modele D1 przeznaczone specjalnie do cyfrowych tablic rozdzielczych 3D. Wykorzystując dogłębną znajomość tematu, doświadczenie na rynku przyrządów dla motoryzacji, a także wyniki badania rynku, Renesas stworzył nową serię układów. Zapewniają one prostą ścieżkę migracji dla producentów systemów pokładowych, ponieważ zgodnie z oczekiwaniami w systemach tych będą wprowadzane tablice rozdzielcze z grafiką 3D.

Ponieważ zastosowanie kolorowych paneli LCD w systemach pokładowych staje się coraz bardziej powszechne, wskaźniki kontrolne stanowią element wyświetlacza także w mniejszych i średniej wielkości samochodach. Tendencja do usuwania wskaźników z desek rozdzielczych występuje już w najdroższych samochodach, gdzie ważna jest widoczność oraz komfort użytkowania. Atrakcyjne i dobrze widoczne wyświetlacze z grafiką 3D na dużych panelach wysokiej rozdzielczości maja istotny wpływ na postrzeganie samochodu przez klienta. W przyszłości oczekiwany jest dalszy wzrost rozmiarów i rozdzielczości wyświetlaczy, także w systemach tańszych samochodów i pojazdów ze średniej półki. Pojawią się w nich także tablice rozdzielcze z grafiką 3D podobne do tych występujących w najdroższych pojazdach.

Aby jednak takie systemy stały się bardziej popularne, musi zostać spełnionych wiele warunków: możliwość realizacji bogatych wyświetlaczy w pełni wykorzystujących grafikę 3D, możliwość błyskawicznego wyświetlenia informacji na ekranie w momencie uruchomienia elementów wyposażenia i ciągła transmisja aktualnych informacji z przyrządów do wyświetlacza. Konieczne jest zapewnienie wysokiej niezawodności – zabezpieczenie przed nieautoryzowanym dostępem do systemu z zewnątrz. Ważne jest też zwiększenie wydajności wielu elektronicznych przyrządów i systemów komunikacji wykorzystanych w samochodach.

Układ R-Car D1 zapewnia zarówno funkcjonalność, jak i wydajność wymaganą do tych celów. Co więcej, klienci Renesas mogą skorzystać ze współpracy w ramach konsorcjum R-Car zrzeszającego ponad 170 firm. Pozwoli im to na szybkie pracowanie systemów pokładowych z grafiką 3D. Firma Renesas będzie promowała bardziej powszechne wykorzystanie grafiki 3D.

Rodzina układów SoC Renesas R-Car pozwala zrealizować wielofunkcyjne interfejsy użytkownika (HMI) dla najbardziej zaawansowanych systemów pokładowych samochodu. Renesas zapewnia również obsługę wskaźników dzięki mikrokontrolerom RH850/D1x, które są odpowiednie także do samochodów ze średniej i niskiej półki.

 

Najważniejsze cechy serii R-Car D1:

Tablice rozdzielcze z grafiką 3D mogą być łatwo projektowane we współpracy z partnerami Reneas

Choć możliwość uzyskania wysokiej jakości obrazu i dobry projekt są ważne dla poprawy widoczności i komfortu użytkownika systemów pokładowych z interfejsem graficznym, istotny jest również czas powstawania projektu. To poważny problem dla użytkowników z ograniczonym doświadczeniem w implementacji grafiki 3D. Dzięki bogatemu doświadczeniu firmy Renesas w projektowaniu rozwiązań HMI i partnerom doświadczonych w tworzeniu systemów graficznych firma jest w stanie dostarczyć kompletne rozwiązania. Zapewniają one łatwe przeniesienie obrazów stworzonych przez projektanta grafiki do systemu tablicy rozdzielczej.

 

Możliwość błyskawicznego uruchomienia przyrządów na desce rozdzielczej

Od elementów tablicy rozdzielczej wymagana jest możliwość natychmiastowego uruchomienia – na przykład gdy kierowca otwiera drzwi, akcesoria pokładowe zostają włączone, a system może natychmiast wyświetlać obraz i odtwarzać dźwięk. Renesas wraz partnerami współpracującymi w ramach ekosystemu R-Car dostarcza rozwiązania, które wspomagają błyskawiczny rozruch systemu, natychmiastowe wyświetlenie mierników i wskaźników, a także odtwarzanie dźwięku.

 

Ochrona kierowcy w czasie jazdy i zabezpieczenie przed atakami hakerskimi – systemy zabezpieczeń i bezpieczeństwo funkcjonalne

Ponieważ systemy klastrowe mogą spowodować poważne wypadki w przypadku awarii, konieczne jest ciągłe monitorowanie przyrządów. Należy zagwarantować, że kierowy zostaną przedstawione prawidłowe informacje, a ewentualna awaria zostanie natychmiast wykryta. Układ R-Car D1 pozwala zrealizować systemy wysokiej niezawodności, gdyż spełnia standard bezpieczeństwa funkcjonalnego dla pojazdów ISO 26262. Renesas prowadzi program wsparcia bezpieczeństwa funkcjonalnego (Functional Safety Support Program) w celu realizacji bezpiecznych systemów.

Co więcej, aby zapewnić ochronę przed atakami hakerskimi przeprowadzonymi z zewnątrz, układ R-Car D1 można połączyć z RH850. Ten 32-bitowy mikrokontroler ma sprzętowe funkcje zabezpieczeń, które umożliwiają tworzenie systemów zapewniających nienaruszalność danych i ochronę przed hakerami.

 

Duża elastyczność systemu i łatwość projektowania dzięki R-Car D1 obsługującemu wiele protokołów komunikacji, w tym sieciowej

Układ R-Car D1 ma do dyspozycji wiele różnych interfejsów komunikacji potrzebnych w systemie pokładowym. Należą do nich Ethernet, AVB do łączenia z systemami nawigacji, USB do podłączenia smartfonów oraz CAN-FD dla systemów typu infotainment. Dzięki temu możliwe jest łatwe zaprojektowanie wielofunkcyjnego systemu.

 

Możliwość wykorzystania projektów dla tablic rozdzielczych 2D RH850/D1x

Seria mikrokontrolerów RH850/D1M pozwala na realizację zarówno wskaźników kontrolnych, jak i wyświetlanie grafiki 2D w jednym układzie. Jest ponadto używana w wielu istniejących samochodach. Ponieważ podsystem grafiki 2D użyty w R-Car D1 jest taki sam, jak w RH850/D1M, producenci systemów mogą wykorzystać istniejące projekty grafiki 2D podczas tworzenia systemów grafiki 3D na układach R-Car D1. Jeśli potrzebna jest kontrola wskaźników, można taki system zrealizować dzięki połączeniu układów R-Car D1 z RH850/D1M.

Dostępne są już próbki układów R-Car D1. Masowa produkcja rozpocznie się w marcu 2017 roku.

Opis produktu R-Car D1 znajduje się w jego karcie katalogowej.

Kontakt do przedstawiciela Renesas Electronics w Polsce: Maciej.Michna@renesas.com.

O autorze