Najwyższa szybkość transmisji w standardzie NXDN w układach firmy CML

Brytyjski producent układów półprzewodnikowych właśnie wypuszcza na rynek nową wersję układów z serii CMX, które będą miały zdolność nadawania w kanale o szerokości 12,5 kHz z szybkością do 9600 bps.

NXDN to międzynarodowy standard komunikacji radiowej służący głównie do cyfrowego  przesyłania informacji głosowej w ramach tzw. PLMR (ang. Private Land Mobile Radio). Przewiduje on możliwość korzystania z kanałów o szerokości 6,25 kHz lub 12,5 kHz. W warstwie łącza danych NXDN oferuje m.in. szyfrowanie danych, identyfikację urządzeń, wywoływanie i raportowanie stanu, możliwość zgłaszania zdarzeń wyjątkowych oraz dodatkowe  interfejsy, pozwalające korzystać np. z nawigacji GPS.

Układy CMX7131/CMX7141 są wyjątkowo elastyczne i dzięki technologii Function Image, pozwalającej na wgranie różnego oprogramowania sterującego umożliwiają obsługę licznych standardów bez jakichkolwiek zmian w sprzęcie. To nowatorskie podejście połączone z wysokiej jakości analogowym odbiornikiem CMX994 w zasadzie oddaje użytkownikowi do dyspozycji gotowe urządzenie typu PMR.

Nowe wersje układów obsługują już obie przewidziane w standardzie szerokości pasma NXDN oraz dwie szybkości transmisji: 4800 lub 9600 bps. W tego typu układach dużą wagę przywiązuje się do niskiego zużycia energii. W przypadku CMX7131/CMX7141 pobór prądu w trybie spoczynku wynosi zaledwie 8 ?A a podczas odbioru danych nie przekracza 4,8 mA.

Z niecierpliwością czekamy na dalsze innowacje firmy CML Microcircuits na polu elektroniki radiowej. Elastyczne i nowatorskie rozwiązania tego producenta pozwalają projektantom na sporą swobodę i minimalizują liczbę koniecznych zewnętrznych komponentów. CMX7131/CMX7141 nie są tu wyjątkiem.

Dystrybutorem produktów CML Microcircuits w Polsce jest firma Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze