[Altera FPGA MAX10] Elementarz MAXimatora – jak zacząć: sprzęt, oprogramowanie, pierwszy projekt

Rys. 6. Dostęp do bezpłatnego oprogramowania jest możliwy wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników

 

Po naciśnięciu przycisku Download Selected Files wyświetla się okno pokazane na rysunku 6 – jeżeli mamy już założone bezpłatne konto dostępowe należy się zalogować, jeżeli nie mamy takiego konta – trzeba się zarejestrować (także bez jakichkolwiek kosztów). Ściąganie plików jest opcjonalnie wspomagane przez programowego menedżera pobrań Akamai DLM (rysunek 7). W zależności od aktualnej sytuacji może się okazać konieczne pobranie update’u plików instalacyjnych, ich dostępność jest sygnalizowana wykrzyknikiem na zakładce Updates (rysunek 8).

 

Rys. 7. Pobieranie dużych plików ze strony Altery wspomaga opcjonalny program Akamai DLM

Rys. 8. Możliwe, że dla wybranej wersji dostępny jest update – warto go pobrać

 

Instalacja oprogramowania po pobraniu plików na dysk przebiega standardowo. Jedynym dodatkowym zabiegiem, jaki trzeba zazwyczaj wykonać ręcznie po instalacji i dołączeniu programatora USB Blaster do USB komputera jest wskazanie systemowi operacyjnemu Windows ścieżki do driverów obsługujących programator USB Blaster. Są one instalowane w katalogu sciezka_instalacji\quartus\drivers\usb-blaster (dostępne są wersje 32- i 64-bitowa). Poprawność zainstalowania sterowników można zweryfikować sprawdzając w Menedżerze Urządzeń obecność urządzenia o nazwie Altera USB-Blaster w sekcji Kontrolery uniwersalnej magistrali szeregowej (rysunek 9).

 

Rys. 9. Prawidłowe zainstalowanie sterowników USB Blastera można zweryfikować w systemowym Menedżerze Urządzeń

 

Po poprawnym zainstalowaniu środowiska możemy zając się realizacją pierwszego projektu w FPGA. Na filmie poniżej przedstawiamy krok-po-kroku jak zaimplementować w MAXimatorze prosty projekt (4-bitowy licznik impulsów z asynchronicznym zerowaniem), który nie wymaga znajomości jakiegokolwiek języka opisu sprzętu (VHDL, Verilog czy System C) – całość jest realizowana za pomocą wygodnego w obsłudze edytora schematów.

 

O autorze