MSP430FR2311 – nowy mikrokontroler Texas Instruments

Firma Texas Instruments zaoferowała możliwość wydłużenia czasu pracy na baterii systemów czujnikowych i pomiarowych. Nowy mikrokontroler MSP430FR2311 jest jedynym na rynku modelem ze zintegrowanym wzmacniaczem transimpedancyjnym (przetwornik prąd-napięcie) o niskim upływie (TIA), który pobiera prąd zaledwie 50 pA. Nowy mikrokontroler stanowi rozszerzenie energooszczędnej rodziny MSP430. Zapewnia on upływność 20 razy mniejszą, niż alternatywne rozwiązania pomiaru mocy i prądu. Układ umożliwia konfigurację wzmacniacza, a także pamięci układu bez potrzeby poświęcania czasu pracy na baterii czy powierzchni płytki.

Mikrokontroler o wysokim stopniu integracji z konfigurowalnymi układami analogowymi to rozwiązanie, które pozwoli projektantom uprościć schemat płytki PCB i zaoszczędzić do 75% powierzchni. Model MSP430FR2311 pozwala projektantom na podłączenie czujników różnych rodzajów dzięki licznym układom analogowym, takim jak przetwornik analogowo-cyfrowy (ADC), wzmacniacz operacyjny, komparatory oraz TIA. Mikrokontroler zawiera również ferroelektryczną pamięć (FRAM) i nie potrzebuje wbudowanego oscylatora kryształowego. Całość ma wymiary 3,5 x 4 mm. To jednoukładowe rozwiązanie pozwala zmniejszyć złożoność projektu i całkowity czas jego powstawania.

Mikrokontroler MSP430FR2311 pozwala projektantom na wybór konfiguracji wzmacniacza: nieodwracającej, odwracającej bądź transimpedancji w zależności od potrzeb. Można również określić, jaki fragment pamięci będzie zarezerwowany na potrzeby kodu lub danych aplikacji, co eliminuje problem stosunku rozmiaru Flash do RAM. Można natychmiast rozpocząć projektowanie z użyciem zestawu MSP430FR2311 LaunchPad wykorzystującego zintegrowane środowisko projektowe Code Composer Studio oraz IAR Embedded WorkBench. Można także zapoznać się z przykładowym projektem referencyjnym – aplikacją MSP430FR2311  zaimplementowaną dla podsystemu czujnika dymu. Ponadto użytkownicy pracujący nad takimi zagadnieniami, jak przyrządy dla sportowców i medyczne, przyrządy osobiste i automatyka budynkowa mogą w jeszcze większym stopniu wydłużyć czas pracy dzięki projektowi referencyjnemu TI TIDA-00242. Wykorzystuje on układ odzyskiwania energii TI bq25570 w systemie opartym na mikrokontrolerze MSP430FR2311.

Użytkownicy korzystający z  mikrokontrolerów MSP430G2xx z pamięcią o rozmiarze 2 lub 4 KB mogą z łatwością przenieść swe projekty na model MSP430F2311. Pozwala to wykorzystać jego wydajność oraz nieulotną pamięć RAM, a także rozbudowane układy analogowe: wzmacniacze operacyjne, przetworniki i komparatory. Istnieje instrukcja migracji, która opisuje, w jaki sposób przenieść system między rodzinami MSP430F2xx oraz MSP430G2xx, aby zapewnić więcej analogowych funkcji.

Mikrokontroler MSP430FR2311 jest pierwszym modelem z rodziny dostępnym w TI Store w postaci próbek. Ceny mikrokontrolerów będą zaczynać się od 0,65 USD przy zamówieniach 1000 sztuk. Zestaw projektowy MSP430FR2311 LaunchPad jest również dostępny w serwisie TI Store w cenie 15,99 USD.

Dodatkowe informacje o pierwszym kontrolerze z konfigurowalnym wzmacniaczu TI o niskim upływie zawarte są w następujących źródłach:

O autorze