Przejrzysty przewodnik dla użytkowników modułu Espressif ESP32

Moduły ESP32 to produkowane w technologii 40 nm układy umożliwiające łączność bezprzewodową za pośrednictwem standardu Wi-Fi lub Bluetooth. Projektowane z myślą o Internecie Rzeczy oraz lekkich, przenośnych urządzeniach charakteryzują się wyjątkową energooszczędnością. Duży nacisk położono także na silną integrację układu, co zaowocowało jego małymi rozmiarami, mimo że zawiera on sporo elementów analogowych często traktowanych jako zewnętrzne peryferia, dodatkowo zajmujące miejsce na płytce drukowanej: symetryzator, filtry i wzmacniacze zarówno do nadawania jak i odbioru sygnału. Ciekawostką są także wbudowane elementy pozwalające na automatyczne dopasowanie Espressif ESP32 do otaczających go innych podukładów – pozwala to na uproszczenie całego konstruowanego urządzenia i uniknięcie zewnętrznych elementów biernych, nierzadko zajmujących o wiele więcej miejsca niż sam moduł Wi-Fi.

Wyposażony w jedno- lub dwurdzeniowy procesor Xtensa LX6 układ ESP32 dysponuje licznymi wyprowadzeniami i zaawansowanym interfejsem komunikacji ze światem zewnętrznym. Dotychczas użytkownicy układu mieli dostęp do oficjalnego forum internetowego, gdzie mogli wymieniać się informacjami na temat obsługi układu. Espressif przygotował jednak oficjalny przewodnik Getting Started, w którym krok po kroku, z wykorzystaniem licznych listingów kodu oraz zrzutów ekranu wyjaśnia podstawowe zagadnienia związane z uruchamianiem i korzystaniem z ESP32. Można dowiedzieć się z niego jak zrealizować podstawowe operacje niezbędne do zbudowania, wgrania i uruchomienia swojego oprogramowania. Podano również kilka prostych komend pozwalających na podstawową diagnostykę układu.

Przygotowując przyjazny przewodnik użytkownika chiński producent daje potencjalnym klientom kolejny, obok wysokiej jakości układu i przystępnej ceny, powód do zainteresowania się jego modułami. Z uwagą należy obserwować dalsze poczynania firmy Espressif i losy układu ESP32, a także bazującego na nim modułu ESP-WROOM.32.

Dystrybutorem produktów Espressif w Polsce jest firma Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze