Czujniki wykrywające obecność gazu w przewodach z płynami

 

Wysoce wyspecjalizowane czujniki BE-A firmy Panasonic znajdą zastosowanie w laboratoriach, fabrykach a także służbie zdrowia – ułatwią pracę czuwających przy nich osób, zwiększą bezpieczeństwo oraz wydajność procesów produkcyjnych.

W związku z tym, że czujniki działają poprzez optyczną analizę stanu przewodu, konieczne jest aby przewód ten był półprzezroczysty. Ergonomiczna obudowa umożliwia montaż czujników – jednym tylko ruchem ręki – na przewodach o średnicy 2 mm, 3 mm lub 4 mm, rozmieszczonych w odległości co najmniej 10 mm od siebie, tyle bowiem wynosi szerokość obejmy czujnika z każdej strony przewodu. Możliwe jest wykrywanie w przepływającym płynie luk powietrznych o długości od 0,8 mm. Co istotne – czujnik nie wykrywa kropli płynu ani bąbelków o średnicy mniejszej niż średnica rurki. Możliwe jest tylko wykrywanie faktycznych przerw w przepływającej cieczy.

Dostępne są dwa tryby pracy czujników BE-A. W jednym z nich sygnalizowana jest obecność płynu w przewodzie, a w drugim jego brak. Przy wykrywaniu bąbelków (a więc braku płynu) czas odpowiedzi, w zależności od konkretnego modelu czujnika wynosi 20 ?s lub 30 ?s. Nieco dłużej, bo 80 ?s, zajmuje czujnikom wykrycie pojawienia się płynu w pustym przewodzie. Zmiany stanu czujnika sygnalizowane są otwarciem lub zamknięciem tranzystora n-p-n lub p-n-p oraz pomarańczową diodą LED.

Czujniki BE-A działają w bardzo szerokim zakresie napięcia zasilania, wynoszącym od 5V do 24V. Maksymalny pobór prądu to 15 mA. Czujniki są solidnie zabezpieczone przed wstrząsami oraz drganiami i spełniają normę odporności na wilgoć i brud IP40 co pozwala bez obaw stosować je w większości zakładów produkcyjnych, laboratoriów i szpitali.

Dystrybutorem produktów Panasonic w Polsce jest firma Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

 

O autorze