Linux jako system operacyjny projektu Tibbo

 

Projekt Tibbo Project System wkracza w całkiem nową fazę. Teraz podstawą do przyłączania bloków systemu jest płytka z procesorem Cortex-A8 taktowanym częstotliwością 1 GHz, na której bez problemu uruchomi się dystrybucję Linuksa.

Tibbo Project System (w skrócie TPS)  to nowatorskie podejście do kwestii projektowania eksperymentalnych układów elektronicznych, pozwalające na skompletowanie ich z gotowych bloków (tzw. Tibbits) przyłączanych do płytki bazowej. Bloki takie, w kształcie kolorowych klocków posiadają gotowe wyprowadzenia złączy i stanowią zarazem ścianki estetycznego i praktycznego urządzenia. Jest to rozwiązanie stanowiące kompromis między zaprojektowaną od podstaw niestandardową płytką, której produkcja w małych ilościach sporo kosztuje, a tanimi gotowymi płytkami uniwersalnymi typu Raspberry Pi czy BeagleBone.

Dotychczas jako podstawę systemu można było wybrać sześcio- lub czternastoslotową płytkę drukowaną TPP2/3 działającą pod kontrolą systemu operacyjnego Tibbo (w skrócie TiOS). Teraz jednak możliwe jest wykorzystanie w tym celu czternastoslotowej płytki LTPP3, która jest w stanie obsłużyć system operacyjny Linux. Oprócz wspomnianego, szybkiego procesora posiada on też 512 MB pamięci RAM i tyle samo pamięci Flash. Inżynierowie Tibbo przygotowali dedykowaną dystrybucję Linuksa, bazującą na znanym systemie RedHat, ale z nowszym jądrem i sterownikami. Można jednak skorzystać z dowolnej innej dystrybucji Linuksa. Co istotne, trwają intensywne prace nad możliwością uruchomienia systemu TiOS jako procesu systemu Linux. Ma to pozwolić na uruchamianie programów napisanych dla starszych wersji TPS, ale na mocniejszym procesorze i z możliwością równoległego działania innych procesów systemu Linux.

Zatroszczono się także o doskonałe połączenie z innymi układami w ramach koncepcji Internetu Rzeczy. Możliwe jest bowiem uruchomienie na nowej płytce LTTP3 oprogramowania AggreGate, które służy do łączenia ze sobą różnych urządzeń, agregacji i obróbki danych z sieci oraz udostępniania ich innym programom. Co więcej, na platformie LTTP3 możliwe jest uruchomienie środowiska Node.js, pozwalającego łatwo tworzyć serwery www w języku JavaScript.

Udostępnienie płytki LTTP3 na pewno przysporzy Tibbo wielu zainteresowanych współpracą inżynierów i poszerzy spektrum zastosowań tego modułowego systemu. Z niecierpliwością czekamy na obiecaną możliwość uruchamiania programów w Tibbo C i Tibbo BASIC, które de facto będzie stanowić o pełnej kompatybilności wstecznej nowego rozwiązania.

Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

 

O autorze