Czujniki MCP990X Microchip do pomiaru niskich temperatur

Firma Microchip Technology zapowiedziała rodzinę czujników temperatury MCP990X zgodnych ze standardem SMBus. Pozwalają one monitorować do czterech kanałów w chłodnym, otwartym lub przemysłowym otoczeniu – wliczając w to lodówki i zamrażarki oraz stacje bazowe i maszty radiowe stojące w odległych miejscach. Układy zapewniają maksymalną dokładność 1°C, a zewnętrzna i wewnętrzna dioda mogą pracować w zakresie temperatur od -40°C do 65°C. Czujniki te stanowią tanie i praktyczne rozwiązanie do precyzyjnego pomiaru niskich temperatur.

Zaawansowane funkcje układów z rodziny MCP990X obejmują zdalny pomiar temperatury diody z korekcją błędu rezystancji, która kompensuje spadek napięcia na długich przewodach i ścieżkach drukowanych. Umożliwia to dokładne odczyty z odległości do pół metra od układu. Szumy wprowadzane przez elementy systemu, takie jak przetwornice DC-DC i inwertery wyświetlaczy są minimalizowane przez filtr o zmiennej częstotliwości próbkowania. Dzięki temu umieszczenie układu i prowadzenia przewodów przestaje być problemem. Wszystkie te cechy wraz z dwoma, trzema lub czterema kanałami do wyboru pozwalają na pomiary temperatury w różnych scenariuszach w całym systemie za pomocą jednego układu scalonego.

Kompaktowe obudowy zajmują niewiele miejsca na płytce PCB i pozwalają na tworzenie mniejszych systemów i coraz lepszych produktów. Dwukanałowy czujnik temperatury MCP9902 ma wymiary 2 x 2 mm. Jest to najmniejszy czujnik temperatury w ofercie Microchip – jego powierzchnia została zmniejszona o 33% w stosunku do dwukanałowych czujników Microchip poprzedniej generacji. Dostępny jest również trzykanałowy model MCP9903 oraz czterokanałowy MCP9904, oba o wymiarach 3 x 3 mm.

Microchip przedstawił również płytkę testową MCP9902 (kod ADM00615), wspomagającą projektowanie z użyciem czujnika niskich temperatur MCP9902. Płytka jest już dostępna w cenie 35 USD za pośrednictwem serwisu microchipDIRECT oraz u autoryzowanych dystrybutorów firmy Microchip.

Wszystkie trzy układy z serii MCP990X są już dostępne w postaci próbek i w ilościach hurtowych. Ceny zaczynają się od 0,46 USD za sztukę przy zamówieniach 5000 sztuk. Model MCP9902 mieści się w obudowie WDFN o wymiarach 2 x 2 mm z 8. wyprowadzeniami. Modele MCP9903 oraz MCP9904 mieszczą się w obudowach DFN o wymiarach 3 x 3 mm z 10. wyprowadzeniami.

Dodatkowe informacje:  http://www.microchip.com/MCP990x

O autorze